Dlaczego warto wziąć udział w Targach BUDMA w Poznaniu?
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego jest Patronatem Branżowym Targów BUDMA. Te targi to wydarzenie, które od ponad 30 lat skupia całą branżę budowlaną w jednym miejscu. Dołącz do grona Wystawców i bądź obecny w dniach 11-14 lutego 2025 na jednym z najważniejszych międzynarodowych spotkań branży budowlanej w Europie!
Przepisy dotyczące EUDR odroczone
Parlament Europejski poparł dziś tj. 14 listopada 2024 r. wniosek Komisji Europejskiej w sprawie opóźnienia stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania o jeden rok. Parlament zaproponował również stworzenie nowej kategorii „brak ryzyka” dla krajów o stabilnym lub rosnącym rozwoju obszarów leśnych.
Stanowisko grupy organizacji branżowych Europy Środkowo-Wschodniej: Wdrażanie EUDR w praktyce i możliwe do wykorzystywanie uproszczenia
Związki branżowe reprezentujące sektory drzewne z Polski, Austrii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier popierają cel EUDR, jakim jest powstrzymanie globalnego wylesiania i degradacji lasów. Jednak EUDR nie jest ani dobrze skonstruowanym prawem, ani właściwym narzędziem do osiągnięcia tego celu. Aby zapewnić praktyczną i możliwie najbardziej wolną od biurokracji implementację EUDR, a także zbadać skuteczniejsze alternatywy w walce z globalnym wylesianiem, stowarzyszenia wzywają do działań.
Nie będzie zmian w warunkach technicznych od 1 stycznia 2025 r.
W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji sektora drzewnego. Przedmiotem spotkania było przedstawienie stanowiska branży drzewnej wobec zapowiedzi zmian w warunkach technicznych dotyczących surowca drzewnego.
Modyfikacja warunków technicznych jest szkodliwa i cenotwórcza
Przedstawiona modyfikacja warunków technicznych jest nie do zaakceptowania przez cały, bazujący na drewnie okrągłym przemysł drzewny. Większość tych zmian spowoduje istotne pogorszenie jakości sprzedawanego przez PGL LP drewna, sztuczne powiększenie masy partii tego drewna i narzucenie niedogodnych dla przemysłu jego wymiarów. Wszystko to prowadzi do znacznego wzrostu kosztów zakupu drewna przy równoczesnym obniżeniu jego technologicznej przydatności.
Co dalej z EUDR?
EUDR nakłada na firmy sektora drzewnego znaczne obciążenia biurokratyczne, które są kosztowne i wymagają dodatkowych zasobów ludzkich. Szczególnie jest to niesprawiedliwe dla firm z krajów takich jak Polska, gdzie istnieją efektywne przepisy ochrony lasów, a same lasy zarządzane są w sposób zrównoważony. Aby skutecznie walczyć z globalnym wylesianiem, nie osłabiając jednocześnie konkurencyjności firm z sektora leśnego i drzewnego, konieczne są istotne zmiany w treści rozporządzenia.
Drewno jako surowiec przyszłości
Polska powinna stać się jednym z liderów grupy krajów wyznaczających standardy nowatorskiego oraz powszechnego zastosowania drewna jako materiału najbardziej przyjaznego ludziom i klimatowi oraz stwarzającego coraz bardziej zaawansowane możliwości technologiczne.
Lasy Państwowe opublikowały nowe zasady sprzedaży drewna
Opublikowano nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2025-2026. Pozytywem jest fakt, iż poprzedzone zostały szeroką dyskusją i konsultacjami, wraz z transmisją z spotkań. Mimo tego, w naszej ocenie, zasady te – mimo wielu ustępstwom z strony DGLP, same w sobie nie będą odpowiadały potrzebom rynku.
Konferencja „Drewno materiałem przyszłości”
Zapraszamy na konferencję „Drewno materiałem przyszłości”, która odbędzie się 8 października 2024 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa przy ul. Braci Leśnej 3 w Sękocinie Starym (sala B w Centrum Wystawienniczym IBL). Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego została partnerem tego wydarzenia, na które Państwa serdecznie zapraszamy.
O odbudowie Ukrainy w Poznaniu
We współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w Poznaniu w dniach 7-8
października odbędzie się po raz kolejny Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Na
Międzynarodowych Targach Poznańskich spotkają się z biznesem przedstawiciele rządów
oraz najważniejszych polskich, ukraińskich i międzynarodowych instytucji odpowiedzialnych
za odbudowę i modernizację Ukrainy w nadchodzących latach. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego została partnerem tego wydarzenia.
Stracimy miliardy
W jaki sposób? Bardzo prosty – przez skrupulatne wypełnienie nieprzemyślanego (zapewne) zapisu w umowie koalicyjnej rządzących obecnie partii politycznych, mówiącego że, cytuję, „20% polskich lasów zostanie wyłączone z wycinki”. Zauważmy, że nie jest tu mowa o objęciu lasów ochroną, lecz o uniemożliwieniu pozyskiwania drewna w skali wskazanej z góry, lecz nie wiadomo jak zaplanowanej.
Branża drzewno-meblarska. Bieżące trendy rozwojowe i perspektywy na 2025 rok
W trakcie XI Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2024 miała miejsce premiera corocznego raportu PEKAO SA odnosnie sytuacji w branży drzewnej.
KOOPDREW 2024
Kongres KOOPDREW już na stałe zagościł w kalendarzu najważniejszych wydarzeń branży leśno – drzewnej. Podczas tegorocznej edycji zastanawialiśmy się i rozmawialiśmy o wyzwaniach jakie czekają lasy i przemysł drzewny. W gronie przedsięborców, naukowców, ekologów i leśników debatowaliśmy nad przyszłością leśnych ekosystemów i wizjach dot. polskiego przemysłu drzewnego. Mieliśmy też okazję do wysłuchania analizy ekonomicznej naszej branży, a także wykładu dotyczącego perspektyw i rozwoju całej polskiej gospodarki. „Przyszłość lasów i branży drzewno – leśnej” – ten temat miał zdominować i zdominował tegoroczny kongres KOOPDREW 2024.
Chronić żeby korzystać, korzystać żeby chronić
Las i drewno jest niezwykle silną gałęzią polskiej gospodarki. Jest to znaczna część przemysłu w Polsce. To także niespełna pół miliona zatrudnionych ludzi. Każde zaburzenie branży leśno – drzewnej to problemy dla małych, lokalnych społeczności i perturbacje w samorządowych budżetach. Efekty nieodpowiedzialnych i szkodliwych decyzji będzie widać za kilka dekad i prawdopodobnie, nikt nie weźmie za to wówczas odpowiedzialności. Lasy i przemysł drzewny muszą w tym czasie istnieć i się rozwijać. Szczególnie, że drewno to nasz krajowy, ekologiczny i naturalny surowiec.
Zawieszamy rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przy zespole ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo
Przedstawiciele organizacji branżowych sektora leśno – drzewnego podjęli decyzję o tymczasowym zawieszeniu naszej obecności i prac przy zespole ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo. Powodem tego jest fakt, że wszystkie nasze dotychczasowe działania, merytoryczne argumenty, dostarczane analizy i publikacje, nie zostały – nawet w najmniejszy sposób, wzięte pod uwagę przy pracach dotyczących przedmiotowego tematu.
Stanowisko ws. spalania drewna energetycznego
Polska Izba Gospodarcza otrzymała do konsultacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska treść projektu rozporządzania w sprawie szczegółowych cech jakościowo – wymiarowych drewna energetycznego. W naszym mniemaniu projekt ten nie spełnia zadania, jakim jest ograniczenie spalania pełnowartościowego surowca drzewnego w ramach energetyki zawodowej. Twierdzimy tak, ponieważ wskazany w projekcie rozporządzenia zakres cech jakościowo – wymiarowych identyfikujących drewno energetyczne, dopuszcza w znacznej części uznanie za takie surowca, które jest w pełni przydatne do wykorzystania przemysłowego. Ponadto projekt ten zawiera szereg nieścisłości i błędów, które wskazaliśmy.
Walne Zebranie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego 2024
19 czerwca w Warszawie odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie naszej organizacji. Była to doskonała okazja do przedstawienia działań jakie podejmuje Izba na rzecz polskiej branży drzewnej oraz planów na przyszłość. Walne Zebranie to również czas na rozmowy o drewnie i wymiana zawodowych doświadczeń.
(NIE)POROZUMIENIE O LASACH
Od początku objęcia urzędów w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, politycy obiecywali rozmowy i wsłuchiwanie się w potrzeby branży drzewnej. Ogólnopolska Narada o Lasach miała być wielkim świętem wszystkich tych, których interesuje las i sektor leśno – drzewny. Okazało się jednak, że politycy już dawno podjęli decyzje dotyczące naszej branży,a zapowiedziany dialog i konsultacje to zasłona dymna przed wprowadzanymi niekorzystnymi zmianami i zagranie PR-owe.
Co dalej z branżą drzewną?
Jeszcze w 2022 roku mogliśmy się pochwalić tym, że branża drzewna to lider branży w Europie. Zarówno w produkcji wyrobów tartacznych, mebli, podłóg, czy architektury podłogowej byliśmy na pierwszym miejscu, lub na podium w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Cała nasza branża jest w naszym kraju odpowiedzialna za 6% PKB i zatrudniała jeszcze niedawno niespełna pół miliona ludzi. Niestety od kliku miesięcy ta sytuacja radyklanie się zmieniła.
Analiza skutków potencjalnego wyłączenia 20% obszaru polskich lasów
Wielomiliardowe spadki wartości produkcji branży drzewnej, straty i ograniczenie działalności wielu firm, utrata pracy przez dziesiątki tysięcy ludzi, działania szkodzące środowisku, a także wzrost cen wyrobów z drewna. To wnioski z analizy jaką wykonaliśmy, dla zobrazowania skutków gospodarczych, ekonomicznych i społecznych potencjalnego wyłączenia 20% obszaru polskich lasów z gospodarki drzewnej. Nasze wyliczenia są oparte o publikacje naukowe, analizy ekonomiczne, a także materiały z konferencji i spotkań branżowych.
Eksperci przybliżą strategię działań firm i branży drzewnej
III Forum Przemysłu Drzewnego, organizowane 13 i 14 czerwca w Warszawie, zapowiada się równie interesująco jak edycje w minionych dwóch latach. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego ponownie objęła to branżowe wydarzenie Patronatem Wspierającym. Zachęcamy do udziału.
Niech las łączy, a nie dzieli
Las stał się obiektem pożądania dla wielu grup społecznych. Każdy chce go mieć na własność
i korzystać z niego na swój sposób. Wszyscy przedstawiają swoje racje i próbują do nich przekonać innych. A może stając ponad tym wszystkim, powinniśmy znaleźć wspólny mianownik i razem posadzić las?
Rozporządzenie UE dotyczące wylesienia musi być całkowicie zmienione
Treść rozporządzenia EUDR musi zostać całkowicie zmieniona i dostosowana do praktycznych wymagań. Komisja Europejska musi uwzględnić procesy łańcucha dostaw i praktykę operacyjną we wszystkich dalszych krokach, a termin wdrożenia rozporządzenia musi być bezwzględnie przedłużony. To wspólne stanowisko 9 największych organizacji branżowych przemysłu drzewnego w Europie Środkowo – Wschodniej, w tym Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Poniżej publikujemy całe oświadczenie.
List do samorządowców o skutkach ograniczeń w pozyskaniu drewna
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wystosowała list do samorządowców w całej Polsce. Informujemy w nim o sytuacji branży drzewnej i skutkach ograniczeń w pozyskaniu drewna jakie zostały wdrożone, lub są planowane w całej Polsce. Chcemy, aby jak najszersze grono interesariuszy miało informacje dotyczące negatywnych następstw takich decyzji. Samorządowcy, jako gospodarze swoich „małych ojczyzn” muszą mieć pełną informację o tym, jakie problemy wiążą się z niekonsultowanymi decyzjami o ograniczeniu pozyskania drewna i jaki ma to może mieć wpływ na sytuację w zarządzanych przez nich rejonach. Poniżej publikujemy cały tekst wystosowanego listu do samorządowców.
Apel branży drzewnej do Premiera RP Donalda Tuska
W imieniu najważniejszych organizacji reprezentujących przemysł drzewny w Polsce, apelujemy o natychmiastowe działanie i decyzje. Polski sektor drzewny od kilku lat doświadcza załamania rynku i spadku sprzedaży. W ostatnim okresie sytuacja stała się wręcz dramatyczna.
„Pakiet dla przemysłu drzewnego” nie jest odpowiedzią na natychmiastowe potrzeby branży drzewnej
Propozycje ogłoszone w tzw. „Pakiecie dla przemysłu drzewnego” przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w naszym odczuciu są bardzo ważne, a przemysł drzewny z dużą nadzieją oczekuje ich realizacji. Najbardziej kluczowe będą jednak rozwiązania legislacyjne, które Lasy Państwowe- przy współpracy z MKiŚ, będą wdrażały w celu realizacji tych obietnic.
Wood Tech Warsaw Expo 2024 z PIGPD
Wood Tech Warsaw Expo już za nami. To był dobry czas, podczas którego mogliśmy się spotkać z naszymi członkami i porozmawiać o sytuacji branży. Oczywiście nasze stoisko było odwiedzane także przez innych uczestników i wystawców targów, leśników, czy ludzi nauki.
Kto kłamie w sprawie sytuacji branży drzewnej?
29 lutego br. Pani Minister Paulina Hennig-Kloska udzieliła wywiadu w programie „Gość wydarzeń” w telewizji Polsat News. W swoich wypowiedziach, Pani Minister odniosła się do obecnej sytuacji branży drzewnej. Niestety wypowiedzi te, wprowadzają w błąd opinię publiczną. Poniżej publikujemy nasze stanowisko dotyczące oceny sytuacji przemysłu drzewnego przez Panią Minister.
WYZWANIA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
Polski przemysł drzewny od lat mierzy się z wieloma wyzwaniami. Mimo przeszkód i trudności w wielu gałęziach przemysłu drzewnego, polscy drzewiarze są liderami swoich branż w Europie i na świecie. Od początku 2024 roku przedsiębiorcy muszą się zmierzyć z kolejnymi problemami, które nie tylko hamują ich potencjał, ale stawiają pod znakiem zapytania przyszłość branży drzewnej w naszym kraju. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zdecydowanie reaguje na wszelkie niekorzystne zmiany. Chcemy być partnerem i głosem eksperckim dla strony rządowej.
Zespół do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie
6 lutego powołany został zespół do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w skład którego nie został włączony żaden przedstawiciel branży drzewnej. Po natychmiastowej reakcji Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Minister Dorożała uwzględnił nasze argumenty i zgodził się na obecność 2 przedstawicieli przemysłu drzewnego w zespole.
Branża drzewna w Polsce – siła dla gospodarki, ekologia i zrównoważona gospodarka leśna
Branża drzewna od lat odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Bez wątpienia ma ona ogromny wpływ na rozwój kraju, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i ekologii. Polska od długiego czasu słynie z produkcji wyrobów drzewnych o najwyższej jakości, co nie tylko przyczynia się do rozwoju gospodarczego, ale także do ochrony środowiska naturalnego.
Spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych
Pierwszy raz w tym roku miało miejsce spotkanie wszystkich przedstawicieli branży drzewnej. Wypracowane razem postulaty i wnioski zostały zaprezentowane w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Podsumowanie BUDMA 2024
BUDMA to jedno z najważniejszych wydarzeń targowych branży budowlanej w Polsce i Europie. Można tam poznać oferty najważniejszych firm i organizacji związanych z budownictwem. Wystawcy pojawiają się na tym wydarzeniu z całego świata.
BUDMA 2024
Targi BUDMA, największe i najważniejsze spotkanie branży budowalnej w Polsce i Europie Centralnej, wspierają rozwój sektora od ponad 30 lat. Najbliższa edycja odbędzie się dniach 30.01-02.02.2024 w Poznaniu, pod hasłem „Zielona Przyszłość Budownictwa”. Przyszłoroczne wydarzenie będzie miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.