Niech las łączy, a nie dzieli

Las stał się obiektem pożądania dla wielu grup społecznych. Każdy chce go mieć na własność i korzystać z niego na swój sposób. Wszyscy przedstawiają swoje racje i próbują do nich przekonać innych. A może stając ponad tym wszystkim, powinniśmy znaleźć wspólny mianownik i razem posadzić las?

 

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 proc. obecnie (według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2021 r.)

 

12 kwietnia jest ogólnopolska akcja sadzenia lasów. Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 

Może ta akcja będzie początkiem nowego otwarcia w temacie lasów, ich roli i zasad użytkowania. Szukajmy tego co nas łączy, a nie dzieli. I zachęcamy do włączenia się do akcji #sadziMY.

 

Fot. Lasy Państwowe