Archiwum:

Stanowisko ws. spalania drewna energetycznego

Polska Izba Gospodarcza otrzymała do konsultacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska treść projektu rozporządzania w sprawie szczegółowych cech jakościowo – wymiarowych drewna energetycznego. W naszym mniemaniu projekt ten nie spełnia zadania, jakim jest ograniczenie spalania pełnowartościowego surowca drzewnego w ramach energetyki zawodowej. Twierdzimy tak, ponieważ wskazany w projekcie rozporządzenia zakres cech jakościowo – wymiarowych identyfikujących drewno energetyczne, dopuszcza w znacznej części uznanie za takie surowca, które jest w pełni przydatne do wykorzystania przemysłowego. Ponadto projekt ten zawiera szereg nieścisłości i błędów, które wskazaliśmy.

Czytaj dalej

Walne Zebranie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego 2024

19 czerwca w Warszawie odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie naszej organizacji. Była to doskonała okazja do przedstawienia działań jakie podejmuje Izba na rzecz polskiej branży drzewnej oraz planów na przyszłość. Walne Zebranie to również czas na rozmowy o drewnie i wymiana zawodowych doświadczeń.

Czytaj dalej

(NIE)POROZUMIENIE O LASACH

Od początku objęcia urzędów w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, politycy obiecywali rozmowy i wsłuchiwanie się w potrzeby branży drzewnej. Ogólnopolska Narada o Lasach miała być wielkim świętem wszystkich tych, których interesuje las i sektor leśno – drzewny. Okazało się jednak, że politycy już dawno podjęli decyzje dotyczące naszej branży,a zapowiedziany dialog i konsultacje to zasłona dymna przed wprowadzanymi niekorzystnymi zmianami i zagranie PR-owe.

Czytaj dalej

Co dalej z branżą drzewną?

Jeszcze w 2022 roku mogliśmy się pochwalić tym, że branża drzewna to lider branży w Europie. Zarówno w produkcji wyrobów tartacznych, mebli, podłóg, czy architektury podłogowej  byliśmy na pierwszym miejscu, lub na podium w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Cała nasza branża jest w naszym kraju odpowiedzialna za 6% PKB i zatrudniała jeszcze niedawno niespełna pół miliona ludzi. Niestety od kliku miesięcy ta sytuacja radyklanie się zmieniła.

Czytaj dalej

Analiza skutków potencjalnego wyłączenia 20% obszaru polskich lasów

Wielomiliardowe spadki wartości produkcji branży drzewnej, straty i ograniczenie działalności wielu firm, utrata pracy przez dziesiątki tysięcy ludzi, działania szkodzące środowisku, a także wzrost cen wyrobów z drewna. To wnioski z analizy jaką wykonaliśmy, dla zobrazowania skutków gospodarczych, ekonomicznych i społecznych potencjalnego wyłączenia 20% obszaru polskich lasów z gospodarki drzewnej. Nasze wyliczenia są oparte o publikacje naukowe, analizy ekonomiczne, a także materiały z konferencji i spotkań branżowych.

Czytaj dalej
1 2 3 91