Archiwum:

Szweckie Växjö to pierwsze europejskie drewniane miasto. Teraz czas na Środę Śląską

Położone w południowej Szwecji Växjö to jedno z najbardziej zielonych miejsc w Europie oraz pierwsze nowoczesne drewniane miasto. To efekt wdrażanej strategii, która zakłada pełne uwolnienie się tego miejsca od paliw kopalnych do 2030 roku. Jednym ze sposobów jest korzystanie z drewna w budownictwie, czyli lokalnego i odnawialnego materiału. W ślad za Växjö mogą pójść polskie miasta, które również dążą do neutralności klimatycznej. Przykładem jest Środa Śląska, gdzie już za kilka lat Polskie Domy Drewniane wybudują pierwsze ekologiczne osiedle wykorzystujące technologie drewniane.

Czytaj dalej

Kurs Brakarzy Tarcicy Konstrukcyjnej odbędzie się w terminie 25 – 28 maja 2021r.

Kurs Brakarzy Tarcicy Konstrukcyjnej odbędzie się w terminie od 25. do 28. maja 2021 r. W związku z pandemią COVID-19 i dynamicznie zmieniającymi się warunkami i obostrzeniami z nią związanymi, ustalanie terminów kursów jest utrudnione. Ilość kursów branżowych, szczególnie tych, które dotyczą zajęć praktycznych została mocno ograniczona. Tartaki oraz Składy drewna, które planują w tym roku wprowadzić system certyfikacji drewna konstrukcyjnego w swoich firmach prosimy o szybkie zgłaszanie kandydatów na brakarzy, ponieważ nie jesteśmy w stanie zaplanować następnych terminów kursów.

Czytaj dalej

Sytuacja na aukcjach systemowych

Z wielkim niepokojem obserwujemy to co dzieje się na aukcjach systemowych. Tak ogromna skala wzrostu cen zaskoczyła nas wszystkich i trudno jest racjonalnie wyjaśnić tak wielkie wzrosty cen.
W trakcie naszych rozmów z LP oraz Ministerstwem Rozwoju wielokrotnie ostrzegaliśmy, że wprowadzenie 20% masy oferowanego surowca do wolnej sprzedaży może skończyć się niekontrolowanym wzrostem cen.

Czytaj dalej

Dlaczego ceny drewna rosną tak gwałtownie? Próba wyjaśnienia na przykładzie m.in. rynku niemieckiego

Przekroczony został próg 300 €/m³  drewna klejonego warstwowo EXW. Cena gotowego produktu (belki z drewna klejonego) wzrosła z 400 do prawie 600 euro/m³ we Włoszech i Niemczech w ciągu pół roku. Dla KVH oczekujemy 450 €/m³. Co się dzieje? Dlaczego sytuacja cenowa jest w tej chwili całkowicie poza kontrolą? Dlaczego jest tak, że to, co zostało uzgodnione w poniedziałek, często nie jest już aktualne w piątek? Dlaczego pomiędzy nimi jest różnica 50 €/m³?

Czytaj dalej

Aukcje systemowe na II półrocze 2021

Na portalu leśno-drzewnym pojawił się komunikat o terminarzu aukcji systemowych na II półrocze 2021 r.

Czytaj dalej
1 2 3 40