Archiwum:

Co dalej z branżą drzewną?

Jeszcze w 2022 roku mogliśmy się pochwalić tym, że branża drzewna to lider branży w Europie. Zarówno w produkcji wyrobów tartacznych, mebli, podłóg, czy architektury podłogowej  byliśmy na pierwszym miejscu, lub na podium w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Cała nasza branża jest w naszym kraju odpowiedzialna za 6% PKB i zatrudniała jeszcze niedawno niespełna pół miliona ludzi. Niestety od kliku miesięcy ta sytuacja radyklanie się zmieniła.

Czytaj dalej

Analiza skutków potencjalnego wyłączenia 20% obszaru polskich lasów

Wielomiliardowe spadki wartości produkcji branży drzewnej, straty i ograniczenie działalności wielu firm, utrata pracy przez dziesiątki tysięcy ludzi, działania szkodzące środowisku, a także wzrost cen wyrobów z drewna. To wnioski z analizy jaką wykonaliśmy, dla zobrazowania skutków gospodarczych, ekonomicznych i społecznych potencjalnego wyłączenia 20% obszaru polskich lasów z gospodarki drzewnej. Nasze wyliczenia są oparte o publikacje naukowe, analizy ekonomiczne, a także materiały z konferencji i spotkań branżowych.

Czytaj dalej

Eksperci przybliżą strategię działań firm i branży drzewnej

III Forum Przemysłu Drzewnego, organizowane 13 i 14 czerwca w Warszawie, zapowiada się równie interesująco jak edycje w minionych dwóch latach. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego ponownie objęła to branżowe wydarzenie Patronatem Wspierającym. Zachęcamy do udziału.

Czytaj dalej

Niech las łączy, a nie dzieli

Las stał się obiektem pożądania dla wielu grup społecznych. Każdy chce go mieć na własność
i korzystać z niego na swój sposób. Wszyscy przedstawiają swoje racje i próbują do nich przekonać innych. A może stając ponad tym wszystkim, powinniśmy znaleźć wspólny mianownik i razem posadzić las?

Czytaj dalej

Rozporządzenie UE dotyczące wylesienia musi być całkowicie zmienione

Treść rozporządzenia EUDR musi zostać całkowicie zmieniona i dostosowana do praktycznych wymagań. Komisja Europejska musi uwzględnić procesy łańcucha dostaw i praktykę operacyjną we wszystkich dalszych krokach, a termin wdrożenia rozporządzenia musi być bezwzględnie przedłużony. To wspólne stanowisko 9 największych organizacji branżowych przemysłu drzewnego w Europie Środkowo – Wschodniej, w tym Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Poniżej publikujemy całe oświadczenie.

Czytaj dalej
1 2 3 90