WYZWANIA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO

Polski przemysł drzewny od lat mierzy się z wieloma wyzwaniami. Mimo przeszkód i trudności w wielu gałęziach przemysłu drzewnego, polscy drzewiarze są liderami swoich branż w Europie i na świecie. Od początku 2024 roku przedsiębiorcy muszą się zmierzyć z kolejnymi problemami, które nie tylko hamują ich potencjał, ale stawiają pod znakiem zapytania przyszłość branży drzewnej w naszym kraju. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zdecydowanie reaguje na wszelkie niekorzystne zmiany. Chcemy być partnerem i głosem eksperckim dla strony rządowej.

 

8 stycznia br. kierownictwo resortu klimatu i środowiska podjęło decyzję o tymczasowym ograniczeniu lub wstrzymaniu wycinki na 10 obszarach (Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Puszcza Romincka, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także w okolicy Iwonicz-Zdroju i Wrocławia). Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska wskazała wówczas, że to środek nadzwyczajny, a resort pracuje nad rozwiązaniem systemowym, w którym znajdzie się więcej obszarów objętych wstrzymaniem lub ograniczeniem wycinek.

 

Dla całej branży była to zaskakująca i rozczarowująca decyzja. Nikt nie konsultował tej decyzji ze strona społeczną i gospodarczą. W miejscach gdzie ograniczono wycinkę, wielu przedsiębiorców musiało całkowicie wstrzymać pracę. W środowisku drzewnym słychać uzasadnione głosy niezadowolenia i złości.

 

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zareagowała zdecydowanie, wysyłając pismo do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zorganizowanie pilnego spotkania oraz do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o natychmiastowe zwołanie komisji w związku z powstałą sytuacją.

 

23 stycznia Prezydent PIGPD Pan Piotr Poziomski wziął udział w spotkaniu z Panią Minister Klimatu i Środowiska, a dwa dni później razem z pracownikami Biura Izby uczestniczył w komisji sejmowej poświęconej sytuacji branży drzewnej. Były to spotkania, na których nakreślono problemy drzewiarzy i zaapelowano o dialog.

 

Początek lutego to dla PIGPD udział w targach BUDMA oraz zorganizowanie spotkania Rady Izby. Zarówno podczas targów jak i na zebraniu Rady Izby, głównymi tematami była obecna, a dla wielu przedsiębiorców wręcz krytyczna sytuacja ich zakładów. Rozmawialiśmy z członkami PIGPD obecnymi na targach i głos płynący od wszystkich jest jeden – nie dopuścić, aby kolejne zmiany odbyły się bez naszej obecności.

 

5 lutego doszło do spotkania przedstawicieli wszystkich organizacji branżowych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Pan Piotr Poziomski, który w imieniu wszystkich członków PIGPD zorganizował to spotkanie. Jego celem było omówienie i opracowanie wspólnych postulatów całej branży. W spotkaniu uczestniczyli: Piotr Poziomski – Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Mirosław Florkiewicz – Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego, Piotr Wójcik – Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Janusz Turski – Stowarzyszenie Papierników, Longin Graczkowski – Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Jędrzej Kasprzak i Bartosz Bezubik – Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce oraz Roman Malicki – Komitet Narodowy EPAL.

 

Każda z w/w osób przedstawiła swoje propozycje dotyczące przemysłu drzewnego oraz plany dotyczące rozwoju i przyszłości całej branży. Po długich i konstruktywnych rozmowach określono wspólne postulaty i wnioski, które następnego dnia wspólnie przekazano na ręce Pana Waldemara Sługockiego – Ministra w MRiT, oraz panu Witoldowi Kossowi – Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych. Ministrowi Sługockiemu przedstawiono także sprawy istotne z punktu widzenia branży do rozwiązania przez Lasy Państwowe oraz ministerstwa, które mają realny wpływ na funkcjonowanie przemysłu drzewnego.

 

6 lutego został również powołany zespół do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w którym nie znalazł się żaden przedstawiciele branży drzewnej. Był to kolejny cios, gdyż pomimo zapewnień i rozmów z ministerstwem, znowu zostały zlekceważone nasze prośby o wspólny dialog. Niezwłocznie wystosowano pismo do MKiŚ z prośbą o włączenie przedstawicieli branży do w/w zespołu.

 

Kolejną falę niezadowolenia i złości wśród naszych członków wywołała decyzja Dyrektora Generalnego LP, który niespodziewanie ogłosił harmonogram sprzedaży drewna na II okres 2024 r. Ponownie, pomimo dialogu i przedstawienia gotowego rozwiązania, nie uwzględniono w nim postulatów branży. Koordynując działania wszystkich organizacji branżowych, Biuro Izby wystosowało natychmiast pismo, w którym wyrażono rozczarowanie i dezaprobatę z podjętych decyzji.

 

Po naszym sprzeciwie dot. nieobecności branży w zespole ds. lasów, Pan Minister Mikołaj Dorożała zgodził się na obecność 2 osób z przemysłu drzewnego. Wspólną decyzją wszystkich organizacji branżowych, w zespole będą uczestniczyć: Pan Bogdan Czemko oraz Pan Jędrzej Kasprzak.

 

21 i 22 lutego przedstawiciele PIGPD ponownie uczestniczyli w podkomisjach i komisjach sejmowych: Podkomisja Stała Do Spraw Rozwoju Gospodarczego i Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Podczas posiedzeń na w/w spotkaniach Prezydent PIGPD ponownie przedstawił główne postulaty branży: likwidacja zapisu o możliwości zakupu 100 % historii drewna w PLD i obniżenia cen wyjściowych. Spełnienie tych postulatów pozwoliłoby na „oddech” dla całej branży, ustabilizowałoby rynek surowca i poprawiło wzajemne zaufanie. Tym samym uzyskalibyśmy czas na spokojne wypracowanie strategii długookresowej. Przedstawił także konkretne przykłady i dane związane z wprowadzeniem moratorium dot. ograniczenia pozyskania drewna. Są to dane niepokojące, a dla niektórych naszych członków są one dramatyczne. Firmy ponoszą ogromne straty, kosztem miejsc pracy w swoich zakładach i utratą rentowności.

 

Prezydent PIGPD zaapelował o racjonalne i przemyślane przyszłe decyzje oraz wsparcie w realizacji postulatów, jedocześnie wyrażając chęć stałego dialogu i współpracy.

 

21 lutego odbyło się także pierwsze spotkanie zespołu ds. wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Nareszcie uczestniczyli w nich przedstawiciele naszej branży.

 

Sytuacja jest cały czas bardzo dynamiczna. Wiele decyzji zapada bez konsultacji i mimo naszych natychmiastowych i zdecydowanych reakcji, są to decyzja niekorzystne dla branży drzewnej. Cały czas zapewniamy i apelujemy do strony rządowej i do Lasów Państwowych, o gotowości i otwarciu na dialog. Posiadamy gotowe rozwiązania, które mogą ustabilizować bardzo trudną sytuację naszej branży.

 

Jako instytucja zrzeszająca ponad 150 przedsiębiorców branży drzewnej jesteśmy zobowiązani do reakcji na niekorzystne działania strony rządowej i Lasów Państwowych. Każdy z naszych członków jest doświadczonym przedsiębiorcą pracującym z drewnem i nie możemy pozwolić, aby nasz ekspercki głos był lekceważony i pomijany. Od samego początku deklarujemy chęć współpracy i dialogu. Wiemy przed jakimi wyzwaniami stoimy i z czy musimy się zmierzyć. Mamy gotowe rozwiązania i pomysły jak sprawić, aby polski przemysł drzewny rozkwitał i nadal był branżowym liderem w Europie i na świecie. Jednak mamy też świadomość, że bez chęci współpracy i zrozumienia strony rządowej i Lasów Państwowych, nasza długo wypracowywana pozycja może być zburzona.

 

Przypominamy, że sektor drzewny wygenerował ponad 10 % wartości produkcji sprzedanej w przemyśle przetwórczym, to jest 228,6 mld zł. Jest to wynik, z którego jesteśmy dumni.

 

W naszym sektorze zatrudnienie znalazło ok. 366 tys. osób. Miejsca pracy które dajemy, to najczęściej jedyna alternatywa w miastach i wsiach, gdzie prowadzimy nasze działalności. Już teraz wiemy, że decyzje z początku stycznia br. spowodowały ogromny chaos, a ludzie zatrudnieni w naszym przemyśle tracą pracę.

 

Musimy uświadomić decydentów, aby w sposób kompleksowy i profesjonalny wprowadzały planowane zmiany. Tylko wspólne rozmowy i razem wypracowane modele działania mogą uchronić naszą branże przed załamaniem i utratą pozycji lidera.

 

Warto też pamiętać, że w obliczu zachodzących zmian związanych z ochroną klimatu, drewno to jedyny ekologiczny i odnawialny surowiec, który jest niezbędny w każdej z gałęzi gospodarki. Jesteśmy dumni, że przerabiamy i tworzymy rzeczy, które są dobre dla środowiska, a nasz przemysł jest ekologiczny i przyjazny ludziom.

 

#drewnojesteko

Piotr Garstka