Kto kłamie w sprawie sytuacji branży drzewnej?

29 lutego br. Pani Minister Paulina Hennig-Kloska udzieliła wywiadu w programie „Gość wydarzeń” w telewizji Polsat News. W swoich wypowiedziach, Pani Minister odniosła się do obecnej sytuacji branży drzewnej. Niestety wypowiedzi te, wprowadzają w błąd opinię publiczną. Poniżej publikujemy nasze stanowisko dotyczące oceny sytuacji przemysłu drzewnego przez Panią Minister.

 

W odniesieniu do wywiadu udzielonego przez Panią Minister w telewizji Polsat News 29 lutego br. w programie „Gość Wydarzeń”, pragniemy wyrazić stanowczy sprzeciw wobec wprowadzania opinii publicznej w błąd.

 

Twierdzi Pani, że nagłe, nie zapowiedziane i nieprzygotowane ograniczenie pozyskania surowca drzewnego na 1,3% powierzchni LP nie niesie żadnych konsekwencji dla firm drzewnych i ich pracowników. Jest to według nas, wyrazem daleko idącego braku wiedzy o sytuacji w naszej branży.

 

Pragniemy wskazać, że za „niewinnie brzmiącym 1,3%” kryją się miejsca pracy i ludzie. Często są to całe rodziny od pokoleń związane z przetwórstwem i pozyskaniem drewna. Są to powiaty o wysokiej stopie bezrobocia, sięgającym od 10% (powiat sokólski) do 21% (powiat brzozowski) Do dziś dnia włącznie, pomimo obietnic składanych przez wiceministra Dorożałę w mediach i podczas komisji sejmowych, podmioty poszkodowane nie dostały żadnej informacji na temat wsparcia ze strony rządu. Firmy te borykają się z problemami finansowymi, a poprzez nagły brak przychodów są traktowane przez banki jako bardzo mało wiarygodne.

 

Zaprzeczamy kategorycznie jakoby podaż, czyli pozyskanie drewna w styczniu tego roku była o 12 % większa niż w roku poprzednim. Co więcej, w trwających obecnie przetargach na drewno na drugi okres 2024 roku, podaż podstawowych sortymentów dla przemysłu, spadła drastycznie w porównaniu z pierwszym okresem tego roku. Spadek ten wyniósł ponad 100tys. m3 drewna pod produkcję tartaczną. Polskie firmy kupują drewno na platformie Portalu Leśno – Drzewnego w cyklach 4 miesięcznych, nie na giełdzie. Tak więc odnoszenie się do tylko jednego z miesięcy jest pozbawione zasadności.

 

Firmy członkowskie z naszej Izby, alarmują nas, że umowy na dostawy drewna w tym roku są wypowiadane przez nadleśnictwa i zostają z problemem zaopatrzenia w surowiec na bieżącą produkcję.

 

Cieszy nas chęć powrotu do certyfikacji FSC. Chcemy również jak najszybciej poznać Pani propozycje dot. exportu nieprzetworzonego surowca, spalania pełnowartościowego drewna oraz wysokich cen drewna, o których wspominała Pani w wywiadzie.

 

Od pierwszych dni nowego rządu wskazujemy, że nie rozpoczęły się żadne prace nad tym, by precyzyjnie zidentyfikować i oszacować powyższe zagadnienia. Nie powstały żadne zespoły robocze, które by nad tym pracowały. Prosiliśmy, by na początek ograniczyć negatywny wpływ na firmy powyższych problemów, poprzez precyzyjne wskazanie rozwiązania wymagającego jedynie jednej decyzji DGLP Witolda Kossa. Nie spotkało się to nawet z odpowiedzią z Państwa strony.

 

W kontekście cen surowca drzewnego należy wskazać, że słusznie krytykowana przez wszystkich polityka sprzedażowa drewna poprzedniego rządu, jest bezrefleksyjnie kontynuowana. Wszystko to w obliczu kryzysu branży jakiego nie doznaliśmy w ostatniej dekadzie. Na to wszystko dokładają się problemy związane z Państwa działaniami dotyczącymi znacznego ograniczenia pozyskania drewna.

 

Powiedziała Pani, że Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego alarmując opinię publiczną o problemach branży, rozpowszechnia „fake newsy”. Wynika to, mamy nadzieję, jedynie z braku odpowiednich informacji z podległych Pani departamentów. Gdyby było inaczej, byłby to elementarny brak szacunku dla ludzkich dramatów, jakie są konsekwencją moratorium z dnia 8 stycznia br.

 

Wierzymy, że to nieporozumienie doczeka się sprostowania z Pani strony, czego w imieniu własnym jak i setek poszkodowanych osób oczekujemy.

 

Pismo podpisał Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Pan Piotr Poziomski.

 

Nasze stanowisko zostało przekazane Pani Minister 5 marca br.

 

 

Poniżej link do w/w programu, wypowiedź dot. branży drzewnej od 11:36 do 14:37.

 

https://bit.ly/3VbP9WW