
Niepokojące zmiany w ofercie Lasów Państwowych – Jak zmniejszenie dostępności drewna wpłynie na sektor drzewny?
W analizie przeprowadzonej przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego na temat oferty sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe na I i II półrocze 2025 roku, wskazano na szereg niepokojących zmian, które wpłyną na przyszłość sektora drzewnego w Polsce.

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
Z okazji Świąt Wielkanocnych
Prezydent, Członkowie Rady i Pracownicy Biura Polskiej Izby Gospodarczej
Przemysłu Drzewnego
składają najserdeczniejsze życzenia:
zdrowia, radości oraz spokoju,
a także nadziei i pomyślności
w życiu osobistym i zawodowym.

List otwarty do Premiera RP Donalda Tuska
To nie jest spór o interesy – to apel o równowagę między ochroną przyrody, a przyszłością tysięcy pracowników i przedsiębiorców. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów list otwarty środowiska leśno-drzewnego z regionu Podkarpacia.

Branża leśno-drzewna podnosi alarm i ostrzega przed narastającymi problemami.
Przedłużające się ograniczenia w dostępie do surowca realnie zagrażają istnieniu wielu firm, miejsc pracy oraz stabilności całego sektora. Przemysł drzewny nie sprzeciwia się ochronie przyrody – apelujemy jedynie o rozsądek, dialog i decyzje oparte na rzetelnych analizach społeczno–gospodarczych, w porozumieniu z samorządami.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzje o moratorium na pozyskiwanie drewna bez konsultacji społecznych i analiz
14 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) po raz pierwszy przyznało, że decyzje o wstrzymaniu pozyskiwania drewna w lasach państwowych, objęte tzw. moratorium, miały charakter interwencyjny i nie zostały poprzedzone żadną analizą społeczno-gospodarczą. To oświadczenie, choć oficjalne, ujawnia szereg poważnych uchybień w procesie podejmowania decyzji, które mogą mieć dalekosiężne skutki dla ludzi, gospodarki i przyrody.

Targi Pracy „UPPoluj pracę!”
9 kwietnia br. odbyły się Targi Pracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na terenie Hali Maszyn Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej.

Nowoczesne Branżowe Centrum Umiejętności Przemysłu Drzewnego otwarte w Kalisz
Przy Technikum im. Świętego Józefa w Kaliszu oficjalnie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Przemysłu Drzewnego – nowoczesny ośrodek szkoleniowy dedykowany osobom związanym z przemysłem drzewnym. Inwestycja będzie służyć zarówno uczniom, jak i dorosłym – pracownikom firm oraz osobom pragnącym się przebranżowić.

Znikające firmy branży drzewnej – skutki politycznych decyzji
Przez dziesięciolecia zrównoważona gospodarka leśna była kluczowym filarem rozwoju gospodarczego regionów takich jak Podlasie i Podkarpacie. Leśnictwo nie tylko tworzyło stabilne miejsca pracy, ale także wspierało lokalne budżety i pozwalało na odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi. Dzięki temu modelowi harmonii między ochroną przyrody a jej racjonalnym użytkowaniem, regiony te rozwijały się, czerpiąc korzyści zarówno dla ludzi, jak i dla ekosystemów. Aż nadeszło moratorium…

Branżowe Centrum Umiejętności Przemysłu Drzewnego w Kaliszu
Głównym celem projektu jest wsparcie w przygotowaniu kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki z branży „przemysł drzewny”. Realizacja celu obejmuje zapewnienie przestrzeni dla innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego, a także wdrożenie koncepcji doskonałości zawodowej w polskim systemie kształcenia zawodowego poprzez uruchomienie i prowadzenie Branżowego Centrum Umiejętności – Technologia Drewna.

Eksport surowca drzewnego cały czas rośnie
Wbrew oficjalnym zapewnieniom Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rzekomych działaniach na rzecz ograniczenia eksportu surowca drzewnego, rzeczywistość maluje zgoła inny obraz. Najnowsze dane Krajowej Administracji Skarbowej wskazują na dalszy wzrost wywozu polskiego drewna za granicę, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność ministerialnej polityki.

Przemysł drzewny na rozdrożu – ekspertyza o skutkach polityki MKiŚ
Ekspertyza wykonana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz, na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dostarcza szerokiej analizy polskiego sektora leśno-drzewnego w latach 2022-2024. Dokument bazuje na rzetelnych źródłach, w tym danych Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu oraz Komitetu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG-ONZ. Niestety dane zawarte w tej analizie zostały jednostronnie wykorzystane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ignorując szerszy kontekst i skutki polityki ograniczania pozyskania drewna.

Konferencja „Smart WOOD” już 5 marca!
Drugiego dnia targów Wood Tech Warsaw Expo w Nadarzynie odbędzie się 1. edycja konferencji pt. „Smart WOOD – Automatyzacja i Robotyzacja w Nowoczesnym Przemyśle Drzewnym”. Wydarzenie, organizowane przez Wydawnictwo Inwestor, będzie okazją do poznania najważniejszych trendów, wyzwań i perspektyw związanych z nowoczesnymi technologiami w przemyśle drzewnym i meblarskim.

Petycja w sprawie warunków technicznych na drewno okrągłe
Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy dotyczącej wystosowania specjalnej petycji w związku z planowanymi zmianami w Warunkach Technicznych dotyczącymi surowca drzewnego, które pogorszą funkcjonowanie naszej branży w Polsce.

Tymczasowe cła antydumpingowe na import podłóg wielowarstwowych z Chin
15 stycznia 2025r. opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej 2025/78 nakładające tymczasowe cło antydumpingowe na przywóz wielowarstwowych drewnianych pokryć podłogowych pochodzących z Chin – kod CN 4418 75 00

Zmniejszenie pozyskania w UE oznacza kosztowne skutki globalne i ryzyko degradacji lasów tropikalnych
Zgodnie z wynikami projektu, ograniczenie pozyskania drewna w UE może zmniejszyć dostępność produktów drzewnych, które stanowią naturalny magazyn węgla, wymuszając ich zastępowanie bardziej emisyjnymi materiałami, takimi jak beton czy plastik. Taka zmiana spowoduje wzrost emisji zarówno na etapie produkcji, jak i utylizacji. Dodatkowo, część korzyści finansowych związanych z sektorem leśnym zostanie przeniesiona poza UE. Już na wczesnym etapie zmniejszeniu ulegnie produkcja przemysłowa, zwłaszcza w przemyśle tartacznym i stolarskim.

Głupota, sabotaż gospodarczy czy może to – o zgrozo – przejaw wojny hybrydowej przeciw Polsce?
Od ponad roku jesteśmy świadkami dziwnych i irracjonalnych decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Czy to przykład braku rozwagi, celowego działania na szkodę gospodarki, czy – co gorsza – element wojny hybrydowej wymierzonej w Polskę? Takie pytania rodzą się naturalnie, gdy obserwujemy, jak urzędnicy MKiŚ z godną podziwu determinacją, choć być może nieświadomie, podejmują decyzje, które mogą podważyć fundamenty kluczowych sektorów polskiej gospodarki.