Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2020

W czwartek 10 grudnia odbyło się spotkanie Rady Członków Związku POiD oraz konferencja prasowa, na której podsumowano działalność Związku w ciągu ostatniego roku.

 

W czasie spotkania dyskutowano na bieżące tematy związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz o najważniejszych zmianach na rynku, które będą miały największy wpływ na przyszłość branży. Wśród najważniejszych trendów wymieniano rosnące znaczenie eksportu, które stanowiło silne wsparcie dla producentów stolarki, a także widoczne przesunięcie popytu z okien drewnianych w kierunku okien z PCV i aluminium. Uczestnicy zwrócili uwagę na utrzymujący się wysoki poziom zainteresowania remontami, który miał duży wpływ na dobre, jak na sytuacje, wyniki w tym roku.

 

Branża stolarki budowlanej wchodziła w rok 2020 z optymizmem. Jeszcze na początku roku wszystkie prognozy wskazywały, że mimo spowolnienia polska branża stolarki odnotuje minimalne, ale jednak wzrosty. Optymizm zniknął w chwili pojawienia się koronawirusa, który rozprzestrzeniał się szybko i w sposób nieprzewidywalny. Mimo trudności z organizacją pracy w czasie pierwszej fali pandemii, zmniejszeniem wydajności produkcyjnej nawet do 70%,  w Polsce branża budowlana pozostała jednym z sektorów, który najlepiej poradził sobie z kryzysem. Ponadto zarówno przedsiębiorcy jak i organizacje pozarządowe konsolidowały działania na rzecz walki ze skutkami kryzysu gospodarczego, ratowania miejsc pracy i ochrony przedsiębiorców. Od początku kryzysu związanego z pandemią podejmowaliśmy działania odpowiadające na bieżące problemy, podejmowaliśmy współpracę z organizacjami zrzeszającymi inne branże, prowadząc dialog i wspierając się wzajemnie w przedsięwzięciach. W czasie cotygodniowych spotkaniach online zarządu POiD, wypracowaliśmy ważne dla przedsiębiorców postulaty Tarczy Antykryzysowej, które natychmiast poddaliśmy do weryfikacji branży, a ostatecznie złożyliśmy je oficjalnie na ręce Prezesa Rady Ministrów – mówi Jacek Woźniakczłonek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

Rok bez Kongresu Stolarki Polskiej

 

Pandemia zweryfikowała plany i uniemożliwiła ich realizacje, co dało o sobie bardzo wyraźnie znać od marca. Odwołane zostały wszystkie targi i wydarzenia branżowe, w czasie których mogliśmy wymieniać się doświadczeniami, poznawać kierunki dotyczące rozwoju branży, dzielić się wiedzą i  nawiązywać kontakty. Przenoszenie terminów targów, takich jak FENSTERBAU FRONTALE w Norymberdze i ich odwoływanie, zmuszało wystawców do rezygnacji z udziału. Wycofanie się z obecności na targach  wiązało  się z ogromnymi stratami finansowymi, które nie zostałyby w pełni odzyskane. Polska branża stolarki była narażona na straty finansowe, oraz na utratę swojej reprezentacji na rynkach zagranicznych. Istniało bardzo duże ryzyko zahamowania rozwoju działań eksportowych w najbliższym czasie, które już przez ówczesną sytuację epidemiologiczną zostały osłabione. Związek Polskie Okna i Drzwi jako reprezentant branży, wyszedł z inicjatywą złożenia na ręce organizatorów stosownej petycji w sprawie ustalenia terminu targów, który umożliwi producentom zrealizowanie planów targowych. Ostatecznie targi w Norymberdze zostały przeniesione na rok 2022 – komentuje Magdalena Cedro-Czubaj, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

Podobną decyzję podjęto w sprawie zaplanowanego na maj 2020 XI Kongresu Stolarki Polskiej. Początkowo termin przeniesiono na wrzesień ale ostatecznie  w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, został przełożony na maj 2021 roku. Decyzja o zmianie terminu największego w Polsce wydarzenia dedykowanego branży stolarki budowlanej ma na celu zapewnienie realizacji Kongresu w sposób w pełni bezpieczny dla jego uczestników. Jak komentuje Szymon Nadzieja, wiceprezes w Związku Polskie Okna i Drzwi – Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo odbiorców spotkania i kierując się opiniami przedstawicielami branży stolarki budowlanej oraz uczestników poprzednich edycji zadecydowaliśmy ostatecznie o przełożeniu XI Kongresu Stolarki Polskiej na 2021 rok. To trudna, lecz konieczna decyzja, którą byliśmy zmuszeni podjąć z przyczyn od nas zupełnie niezależnych. Ufamy jednak, że ta zmiana zapewni możliwość organizacji wydarzenia w odpowiedniej formule.

 

Związek POiD napędza rozwój branży

 

Intensyfikacji uległy działania komunikacyjne w zakresie akcji wspierających program „Czyste Powietrze” czyli kampanii WYMIEŃ STOLARKĘ +DOBRY MONTAŻ. Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami, przypomina w kampanii  Polakom, aby zadbali o swoje domy w myśl hasła: Wymień stolarkę z dobrym montażem! Jak twierdzi Agnieszka Olędzka, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi: Poprawę efektywności energetycznej każdego budynku należy bowiem zacząć od termomodernizacji ścian, w tym zewnętrznych, wymiany starych okien, drzwi, bramy garażowej na wyroby energooszczędne… a zakończyć na zakupie nowoczesnego źródła ciepła. Taka kolejność przynosi realne korzyści dla odbiorców – większy komfort życia i oszczędności w domowym budżecie. W jej ramach będą propagowane efekty stosowania energooszczędnej stolarki budowlanej oraz prawidłowego ciepłego montażu, który jest równie ważny jak produkt. Akcja „Wymiana stolarki + dobry montaż” ma również ożywić rynek stolarki budowlanej w Polsce w sytuacji spowolnienia gospodarczego. Eksperci będą podpowiadać, jak wybrać właściwe okna, drzwi czy bramy, przeprowadzić inwestycję krok po kroku oraz uzyskać dofinansowanie, np. z programu „Czyste powietrze”, który funkcjonuje obecnie w uproszczonej formule. Do dyspozycji konsumentów będą różne materiały poradnikowe, przekazywane wieloma kanałami komunikacji.

 

Koniec roku z sukcesem


Mijający, trudny rok kończy się jednak optymistycznie przełomem w jednej z najważniejszych kwestii regulującej dalszy rozwój branży stolarki – projektu zmian w warunkach Technicznych 2021. Wraz z nadchodzącym rokiem w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzone wymogi dotyczą m.in. lepszej izolacji, co będzie skutkować niższym zapotrzebowaniem na energię. A także m.in. współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych i dachów, a także okien i drzwi. Wprowadzanie zmian trwa od 2014 roku, a ostatni etap zaostrza maksymalnie parametry przenikalności ciepła. Wg. opinii przedstawicieli branży stolarki zaostrzanie warunków technicznych okien i drzwi może przynieść negatywne skutki. Dlatego Związek Polskie Okna i Drzwi skierował do ministra rozwoju propozycje nowelizacji zapisów w Warunkach Technicznych. Związek prowadzi działania odnośnie zatrzymania zaostrzania warunków przenikalności ciepła od 2017, na podstawie wypracowanych przez branżę propozycji zmian. W tym roku do petycji dołączyły inne organizacje branży deweloperskiej, architektonicznej oraz organizacje biznesowe. Ostatecznie Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyliło się do jednego z głównych postulatów branży. Wynikiem tego jest projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie przepisu przejściowego, pozwalającego stosować dotychczasowe normy energetyczne do spraw wszczętych i niezakończonych przed końcem bieżącego roku, czego nie uwzględniała wersja oryginalna.

 

Trwają dalsze rozmowy w sprawie nowelizacji ustawy, które uwzględniać będzie w zapisach Warunków Technicznych wymiary referencyjne okien, które miałyby przede wszystkim wpływ na ujednolicenie interpretacji przepisów w czasie kontroli różnych instytucji nadzoru budowlanego. Deklarowanie przenikalności cieplnej na podstawie wymiarów referencyjnych pozwala klientowi na łatwe porównywanie różnych modeli okien. Korzystne jest również dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Przyjęcie tej zasady pozwoli również na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje – podsumowuje Janusz Komurkiewicz, prezes w Związku Polskie Okna i Drzwi

 

Źródło i fot.: POiD