Zakaz importu drewna z Białorusi decyzja UE

W ramach sankcji związanych ze wsparciem Białorusi rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Unia Europejska wprowadziła zakaz importu wielu surowców i towarów z Białorusi. Na liście objętej zakazem znalazły się m.in. surowiec drzewny, tarcica i wyroby z drewna.

 

Zakaz importu wprowadzony 2. marca br. to sankcja za wyrażenie przez władze Białorusi zgody na wykorzystać swojego kraju jako punktu wejścia do ataku na Ukrainę. Wszystko wskazuje, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przygotowuje się również do wysłania wojsk na Ukrainę.

 

Nowe sankcje obejmą około 70% całego białoruskiego importu. Oprócz sektora drzewnego, sankcjami objęto eksport stali i żelaza, które łącznie stanowią blisko 40% całego białoruskiego eksportu do UE. Inne sektory objęte zakazem importu to cement, guma i paliwa.

 

Białoruś w ostatnich latach była jednym z największych zagranicznych dostawców drewna do Polski.

 

Konkretne zapisy Rozporządzenia Rady (UE) 2022/355 z dnia 2. marca 2022r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi w zakresie produktów drzewnych brzmią następująco:

 

Artykuł 1o

 

1. Zakazuje się:
a) przywozu do Unii, bezpośrednio lub pośrednio, produktów drzewnych wymienionych w załączniku X, jeżeli:
(i) pochodzą z Białorusi; lub
(ii) są przedmiotem wywozu z Białorusi;

b) nabywania, bezpośrednio lub pośrednio, produktów drzewnych wymienionych w załączniku X, które znajdują się na Białorusi lub pochodzą z Białorusi;

c) transportu produktów drzewnych wymienionych w załączniku X, jeżeli pochodzą one z Białorusi lub są wywożone z Białorusi do jakiegokolwiek innego kraju;

d) świadczenia pomocy technicznej i usług pośrednictwa, zapewniania finansowania lub pomocy finansowej, w tym pochodnych instrumentów finansowych, a także ubezpieczenia i reasekuracji, bezpośrednio lub pośrednio, mających związek z zakazami ustanowionymi w lit. a), b) i c).

 

2. Zakazy ustanowione w ust. 1 pozostają bez uszczerbku dla wykonywania do dnia 4. czerwca 2022r. umów zawartych przed dniem 2. marca 202r. lub umów dodatkowych niezbędnych do wykonania takich umów.

 

Źródło: drewno.pl