Grupa Kingspan poinformowała o zawarciu umowy zakupu większościowego pakietu udziałów w Steico SE.

Irlandzka Grupa Kingspan poinformowała o zawarciu umowy zakupu większościowego pakietu udziałów w niemieckim Steico SE. Transakcja wymaga zgody odpowiednich urzędów ds. konkurencji.

 

Jak poinformowała Grupa Kingspan, transakcja zawarta 18. lipca br. dotyczy zakupu od Schramek GmbH 51% akcji Steico SE. Umowa obejmuje opcję zakupu w przyszłości kolejnych 10,1% akcji. Wartość transakcji to ok. 251,4 mln euro co daje wyceną na poziomie 35 euro za akcję. Porozumienie zawiera potencjalną dopłatę w wysokości do 35 euro na akcję w zależności od uzyskanych przez Steico CE wyników finansowych.

 

 

Według uzgodnień, 1/4 wynagrodzenia (ok. 62,9 mln euro) może zostać zapłacona akcjami Kingspan, zależnie od ceny tych akcji w momencie zakończenia transakcji. Zgoda organu regulacyjnego na transakcję spodziewana jest na początku 2024 roku.

 

 

Kingspan Group plc to światowy lider w dziedzinie wysokowydajnej izolacji termicznej oraz systemowych rozwiązań budowlanych. Przychody firmy w 2022r. sięgnęły 8,341 miliarda euro. Grupa posiada ok. 150 zakładów produkcyjnych i zatrudnia ok. 15.000 pracowników. W Polsce Kingspan jest reprezentowany przez kilka spółek oferujących różne grupy produktów, posiada również zakłady produkcyjne (m.in. w Lipsku i Wrocławiu).

 

 

Z kolei Steico CE jest światowym liderem w dziedzinie produkcji izolacji budowlanych na bazie włókien drzewnych. Firma z siedzibą w Niemczech posiada cztery duże zakłady produkcyjne obejmujące 27 linii produkcyjnych w Polsce i Francji. Spółka jest w trakcie realizacji kolejnych inwestycji mających poszerzyć jej moce produkcyjne. Akcje spółki notowane są na niemieckich giełdach papierów wartościowych. W 2022r. przychody Steico wyniosły rekordowe 445 mln euro przy zysku na poziomie 118 mln euro (EBITDA 90 mln euro, EBIT 60 mln euro). Na koniec 2022 roku Steico posiadało aktywa brutto w wysokości 509 mln euro. W Polsce Steico posiada dwie fabryki (w Czarnkowie i Czarnej Wodzie) oraz buduje trzecią (w Gromadce).

 

 

-Zakup większościowego pakietu udziałów w Steico stanowi ekscytujący kolejny krok w naszej strategii zapewnienia pełnego spektrum produktów izolacyjnych. Jego zestaw rozwiązań opartych na drewnie poszerza nasze zdolności do umożliwiania naszym klientom spełnienia wymogów zrównoważonego rozwoju i wydajności energetycznej. Światowe kanały sprzedaży Kingspan, połączone z naszym zamiarem innowacji i poszerzenia zastosowań obecnych technologii Steico, są kluczowe dla naszych planów wprowadzenia rozwiązań bio opartych na technologii Steico na wyższy poziom – mówi Gene Murtagh, dyrektor generalny Kingspan.

 

 

-To wielki zaszczyt prowadzić zespół Steico i uczynić go czołowym globalnym dostawcą izolacji opartej na drewnie. Wchodzimy teraz w kolejną fazę wzrostu i jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do możliwości współpracy, jakie przynosi nam Kingspan, zarówno w istniejącej gamie produktów Steico, jak i w ramach całego portfolio Kingspan oraz rynków geograficznych. Cieszę się na przyszłość Steico i na inwestowanie w przyszły wzrost obu firm – dodaje Udo Schramek, dyrektor generalny Steico.

 

 

Jak poinformował Schramek, dotychczasowy skład zarządu Steico zostanie zachowany, a po sfinalizowaniu umowy z Kingspan, będzie zabiegał o jego „uczciwą reprezentację” w nowym zarządzie Steico.

 

 

Według komunikatu Kingspan, transakcja przejęcia sfinalizowana zostanie najprawdopodobniej na początku 2024r. w związku z czym pozostanie neutralna pod względem zysków zarówno dla Kingspan i Steico uzyskanych w 2023r. Steico będzie nadal notowane na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych.

 

 

Źródło: drewno.pl

Fot.: Steico