Espoo House. Innowacyjny budynek miejski w konstrukcji z drewna.

Duńskie studio architektoniczne Cobe wraz z fińską firmą Lundén Architecture Company wygrały konkurs na zaprojektowanie Espoo House – hybrydowego budynku miejskiego, który ma stanowić przyjazną przestrzeń zarówno dla administracji, jak i mieszkańców miasta. Całe założenie zawiera również budynki mieszkalne oraz funkcje komercyjne. Projekt wyróżnia wykorzystanie drewna oraz ścisły związek z otoczeniem miejskim i naturalnym, co podkreśla zaangażowanie Espoo, drugiego co do wielkości miasta w Finlandii, w opracowywanie innowacyjnych rozwiązań uwzględniających przyszłe wyzwania środowiskowe i społeczne. Koncepcja zakłada budowę nowego, wyróżniającego się domu dla ludzi, który wzmacnia przyszłą tożsamość Espoo.

 

 

Espoo House
Projekt: Cobe and Lundén Architecture Company
Lokalizacja: Espoo, Finland
Klient: The City of Espoo
Projekt konkursowy: 2023 / Realizacja: 2029
Wizualizacje:  Cobe and Lundén Architecture Company

Espoo House

 

Espoo House będzie służyć jako nowe publiczne serce miasta i rynek integrujący miejską społeczność. Budynek jest częścią większego planu generalnego dla tak zwanego Espoon Keskus, jednego z pięciu głównych ośrodków miejskich w Espoo, tworząc zróżnicowaną dzielnicę z nowymi budynkami mieszkalnymi, komercyjnymi, infrastrukturą, komunikacją oraz zielenią. Wprowadzając strukturę miejską, która się rozciąga z północy na południe i przez tory kolejowe, projekt zapewnia solidną podstawę do zjednoczenia mocno rozdzielonych części miasta. Koncepcja ma na celu wzmocnienie roli Espoo w Finlandii i na arenie międzynarodowej jako atrakcyjnego centrum miasta dla sztuki, nauki i gospodarki.

 

„Espoo House będzie otwarty dla wszystkich i będzie aktywnym miejscem spotkań dla obywateli i decydentów, którzy wspólnie przyczyniają się do pozytywnego rozwoju Espoon Keskus. Będzie to nowy rodzaj budynku administracyjnego, zbudowany w celu wspierania bardziej otwartego i partycypacyjnego społeczeństwa. Dzięki przyjaznej dla środowiska konstrukcji stanowi dobrą podstawę dla zdrowego życia miejskiego w sercu Espoo – mówi Eero Lundén, założyciel Lundén Architecture Company. Dan Stubbergaard, założyciel Cobe, kontynuuje: „Espoo House będzie zbudowany głównie z drewna; słupy i belki wykonane będą z drewna, płyty z CLT, podobnie elewacja, kontynuując bogatą fińską tradycję budowania z drewna. Minimalizując emisję CO2 w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami betonowymi, drewno będzie również widoczne w całym budynku i stworzy ciepłą atmosferę i jakość. W przeciwieństwie do historycznych, wielkich i formalnych ratuszów, wyobrażamy sobie ludzki, społeczny dom dla ludzi oraz miejski salozn do budowania społeczności”.

 

 

Punkt orientacyjny w strukturze miasta

 

Espoo House tworzy jeden blok w zespole nowych, różnorodnych budynków o różnych tożsamościach, opartych na istniejącym otoczeniu. Obiekt składa się z układu prostokątnych brył, które różnią się wysokością w zależności od konkretnego miejsca. Dzięki rzeźbiarskim profilom dachu staje się on rozpoznawalnym punktem w mieście, jednocześnie uzupełniając sąsiednią zabudowę. Zbudowany głównie z drewna, nowy punkt orientacyjny stara się służyć jako model innowacyjnego budownictwa drewnianego.

 

 

Dom dla ludzi

 

Program funkcjonalny z mieszanką przestrzeni do pracy i przestrzeni publicznych w całym budynku promuje interakcję, spotkania społeczne i dialog między przedstawicielami miasta a mieszkańcami Espoo. Parter jest otwartym i elastycznym przedłużeniem publicznych przestrzeni zewnętrznych. Strefy publiczne rozciągają się pionowo w górę budynku, od poziomu gruntu do najwyższego poziomu. Przypominająca atrium przestrzeń publiczna zmienia swój kształt i rozmiar na każdym piętrze, zapewniając elastyczne i różnorodne miejsca spotkań dla wszystkich. Atrium pozwala również na wypełnienie światłem naturalnym centralnych części budynku. Na ostatnim piętrze znajduje się ogólnodostępna sala wielofunkcyjna i ogród zimowy, stanowiące idealne miejsce na duże imprezy masowe z rozległymi widokami na miasto i okoliczne krajobrazy.

 

 

Wykorzystanie drewna do optymalizacji konstrukcji

 

Espoo House będzie wykonany głównie z drewna, co ma na celu zmniejszenie ogólnego śladu CO2 związanego z jego budową w porównaniu z budową z betonu lub stali. Konstrukcję nośną stanowią bale o rozpiętości 6×6 metrów. Wymiary zostały dobrane tak, aby zminimalizować zużycie materiałów w budynku i zapewnić komfortową wysokość pomieszczeń.

 

 

Oprócz tego, że jest materiałem efektywnym pod względem odnawialności, niskiego śladu węglowego, efektywności energetycznej i możliwości demontażu, drewno zapewnia również przyjemne środowisko wewnętrzne i właściwości akustyczne łagodzące stres. Drewniana konstrukcja oferuje również elastyczność w zakresie tworzenia różnych układów na każdym piętrze, umożliwiając łatwą adaptację do zmieniających się potrzeb budynku w czasie. Konstrukcja słupowo-ryglowa pozwala na różnorodny podział przestrzeni, a kolejne poziomy kondygnacji charakteryzują się unikalnymi rozwiązaniami przestrzennymi. Umożliwia to tworzenie zróżnicowanych środowisk pracy oraz wydłuża cykl życia i użyteczność budynku.

 

 

Budowa Espoo House rozpocznie się na początku 2026 roku i ma zostać otwarta w 2029 roku.

Źródło: Archinea