Modyfikacja warunków technicznych jest szkodliwa i cenotwórcza

Przedstawiona modyfikacja warunków technicznych jest nie do zaakceptowania przez cały, bazujący na drewnie okrągłym przemysł drzewny.

 

Większość tych zmian spowoduje istotne pogorszenie jakości sprzedawanego przez PGL LP drewna (a więc i możliwości jego specjalistycznego wykorzystania), sztuczne powiększenie masy partii tego drewna i narzucenie niedogodnych dla przemysłu jego wymiarów. Wszystko to prowadzi do znacznego wzrostu kosztów zakupu drewna przy równoczesnym obniżeniu jego technologicznej przydatności.

 

Wszystkie wskazane zmiany przedstawione w modyfikacji warunków technicznych oznaczają ukrytą podwyżkę cen drewna okrągłego.

 

Tak poważne zmiany, o wielkim wpływie na rynek drewna, na którym Lasy Państwowe posiadają niekwestionowany monopol, z pewnością muszą być oparte o dogłębne analizy i badania wyjaśniające ich zasadność. Wnioskujemy więc o opublikowanie ich wyników. Dopiero to powinno stanowić bazę do dalszych ocen, uwag i propozycji.

 

Obecny poziom jakości drewna oferowanego przez PGL Lasy Państwowe staje się coraz bardziej problematyczny dla sektora drzewnego. Proponowane jest dalsze pogorszenie standardów jakościowych, które wpływa negatywnie na efektywność przetwarzania drewna i jakość finalnych produktów. Obniżanie wymagań jakościowych surowca stanowi krótkoterminową strategię obliczoną na wymierne korzyści monopolisty. Taka strategia z punktu widzenia całego sektora w dłuższej perspektywie będzie prowadzić do większych strat ekonomicznych dla przedsiębiorstw drzewnych oraz zmniejszenia konkurencyjności polskiego przemysłu drzewnego na arenie międzynarodowej.

 

Zamiast obniżania standardów jakościowych, istnieje pilna potrzeba wręcz ich PODWYŻSZENIA, co zagwarantuje lepszą selekcję i dbałość o jakość surowca drzewnego oferowanego przez Lasy Państwowe. Wzrost tych wymagań przyczyni się do podniesienia standardów produkcyjnych i poprawy rentowności firm przetwarzających drewno. Jakość surowca powinna być priorytetem w PRAWIDŁOWYM zarządzaniu zasobami leśnymi, zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji na rynku europejskim, gdzie drewno z innych krajów cechuje się wyższymi standardami.

 

Wnosimy więc o pilne wycofanie zapowiedzi ww. modyfikacji warunków technicznych oraz domagamy się spotkania wszystkich organizacji przemysłu drzewnego w tej sprawie.

linkedin [#161] Created with Sketch.