Litwa wróciła do chińskiego systemu zgłoszeń celnych

Chiny wznowiły odprawę celną importu z Litwy – poinformowali we wtorek przedstawiciele litewskiego biznesu.

 

Vidmantas Janulevičius, prezes Litewskiej Konfederacji Przemysłowców, powiedział w 15min.lt , że we wtorek rano Litwa wróciła do chińskiego elektronicznego systemu odpraw celnych i litewskie firmy mogą wznowić wysyłanie przesyłek do Chin.

 

„Tak, jest, ale nie jest jasne, na jak długo i czy nic się nie zmieni. Nie wiemy. To są informacje od naszych firm – powiedział BNS Ričardas Sartatavičius, dyrektor zarządzający Litewskiej Konfederacji Przemysłowców, dodając, że presja Komisji Europejskiej mogła mieć wpływ na zmianę.

 

W zeszłym tygodniu litewscy eksporterzy do Chin poinformowali, że ich towary są blokowane w portach tego kraju, ponieważ Litwa została usunięta z systemu zgłoszeń celnych. Usterka była postrzegana na Litwie jako ruch Pekinu, by ukarać Wilno za niedawne otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu.

 

Chiny ostrzegły Litwę, aby nie używała słowa „Tajwan” w oficjalnej nomenklaturze litewskich biur, twierdząc, że jest to sprzeczne z Polityką Jednych Chin.

 

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zwrócił się w poniedziałek do Komisji Europejskiej z prośbą do Brukseli o interwencję.

 

Napięcie pozostaje

 

Sartatavičius powiedział we wtorek, że Chińczycy wywierają presję na zagranicznych partnerów Litwy, a także spowalniają zamówienia dla litewskich importerów.

 

„Francuzi mówią: rozwiążcie ten problem albo będziemy szukać innych producentów. Może to wpłynąć na wielu członków naszego stowarzyszenia odzieżowego i tekstylnego” – powiedział Sartatavičius.

 

„W innym przypadku, który miał miejsce wczoraj, jedna firma chemiczna, która od kilku lat kupuje towary elektroniczne z Chin, została powiadomiona przez jednego ze swoich dostawców, że nie będzie już przyjmować ich zamówień”, powiedział Sartatavičius BNS.

 

Źródło: LRT

Fot.: AP /LRT