handel do Wielkiej Brytanii PIGPD biuro@pigpd.pl

Informujemy o ważnych zmianach w harmonogramie wprowadzania nowych procesów kontroli granicznej w imporcie towarów z UE do Wielkiej Brytanii

Nowy harmonogram został ogłoszony przez rząd Wielkiej Brytanii 11 marca.

 

Pierwotny harmonogram obejmował stopniowe wprowadzanie kontroli importu z UE do Wielkiej Brytanii, aby zapewnić firmom czas na przygotowanie się do zmian. Decyzję o etapowym podejściu podjęto w oparciu o skutki pierwszej fali COVID. Dziś wiemy, że zakłócenia spowodowane przez COVID trwały dłużej i były głębsze, niż początkowo zakładano. W związku z powyższym, rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o aktualizacji pierwotnego harmonogramu.

 

Chociaż zdajemy sobie sprawę, że wiele przedsiębiorstw zainwestowało swój czas i energię, aby być gotowym na czas, wzięliśmy także pod uwagę sytuację tych firm, które zdecydowanie stwierdziły, że potrzebują go więcej, aby odpowiednio dostosować swoje procesy w obecnych trudnych warunkach gospodarczych, wywołanych pandemią i jej skutkami.

 

W związku z tym ogłaszamy dzisiaj następujący, nowy i przejrzysty harmonogram wprowadzenia kontroli:

 

 • Wymogi uprzedniego zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) zaczną obowiązywać 1 października 2021 r. Wymogi dotyczące eksportowego świadectwa zdrowia dla POAO a niektóre PUPZ wejdą w życie tego samego dnia.
 • Deklaracje celne importowe nadal będą wymagane, ale możliwość korzystania z odroczonego zgłoszenia, w tym składania zgłoszeń uzupełniających do sześciu miesięcy po imporcie towarów, została przedłużona do 1 stycznia 2022 roku.
 • Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony dla importu nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 roku.
 • Fizyczne kontrole SPS dla POAO, niektórych PUPZ i HRFNAO nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r. W tym momencie będą się one odbywać w punktach kontroli granicznej.
 • Fizyczne kontrole SPS w zakładach o wysokim priorytecie będą kontynuowane w miejscach przeznaczenia do 1 stycznia 2022 r., kiedy to zostaną przeniesione do punktów kontroli granicznej.
 • Od 1 stycznia 2022 r. Wymóg wstępnego powiadamiania, świadectw fitosanitarnych i kontroli dokumentów zostanie rozszerzony na wszystkie objęte regulacjami rośliny i produkty roślinne (tj. Nie tylko te, które mają „wysoki priorytet”).
 • Od marca 2022 r. w punktach kontroli granicznej będą odbywać się kontrole żywych zwierząt oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych objętych regulacjami (tj. Nie tylko tych, które mają „wysoki priorytet”).

 

Informujemy, że wymagania dotyczące handlu między Wielką Brytanią a UE, które zostały już wdrożone 1 stycznia 2020 r., pozostaną aktualne.

W przypadku pytań dotyczących handlu między Polską a Wielką Brytanią prosimy o kontakt z naszym zespołem w Ambasadzie Brytyjskiej: Poland.KeepBusinessMoving@fcdo.gov.uk

 

Kampania informacyjna Keep Business Moving – informacje ogólne 

 • https://www.guk/eubusiness – tu dowiedzą się Państwo, co trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o import, eksport, podatki, cła, świadczenie usług, pracę i dane osobowe.
 • https://www.gov.uk/transition – prosimy o skorzystanie z brexitowego narzędzia w celu uzyskania spersonalizowanej listy niezbędnych działań.
 • https://www.gov.uk/guidance/trader-support-service – jeżeli przewożą Państwo towary pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną, ten Pomocnik Handlowca przeprowadzi Państwa przez wszelkie zmiany związane z realizacją protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

 

Funkcjonowanie granicy    

 

Przewodnik importowo-eksportowy – działania związane z importem i eksportem towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku krok po kroku.

 

Przewodnik przewoźnika drogowego – informacje dla firm transportowych i kierowców komercyjnych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.

 

Strona internetowa rządu polskiego   

 • brexit.gov.pl – tu znajdą Państwo specjalny przewodnik dla przedsiębiorców pod tytułem „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku”.

 

Jak uzyskać brytyjski numer EORI   

 

Ustalenie warunków handlu dla Państwa firmy   

 

Siedziba w Wielkiej Brytanii (do celów podatkowych)

 

Jak może Państwu pomóc pośrednik celny lub agent  

 

Zagadnienia szczegółowe

 

TOWARY KONTROLOWANE   

 

TOWARY PRZEMYSŁOWE  

Oznaczenia CE i UKCA / Regulacje dotyczące towarów przemysłowych   

 

Źródło: https://www.gov.uk/eubusiness