Zmniejszenie pozyskania w UE oznacza kosztowne skutki globalne i ryzyko degradacji lasów tropikalnych
14 stycznia 2025Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Forest Ecology and Management” objęły analizą 1.776 eksperymentów trzebieży na świecie.
Trzebieże, polegające na selektywnym usuwaniu drzew, poprawiają warunki wzrostu pozostałych, wzmacniając zdrowie lasów i ich adaptację do zmian klimatycznych.
Trzebieże odgrywają kluczową rolę w gospodarce leśnej. Wspierają zarówno zdrowie lasów, jak i ich zdolność do adaptacji w obliczu zmian klimatycznych. Polegają na selektywnym usuwaniu drzew w celu poprawy warunków wzrostu dla pozostałych drzew, co przyczynia się do zwiększenia zasobów węgla w ekosystemach leśnych.
Zgodnie z wynikami projektu, ograniczenie pozyskania drewna w UE może zmniejszyć dostępność produktów drzewnych, które stanowią naturalny magazyn węgla, wymuszając ich zastępowanie bardziej emisyjnymi materiałami, takimi jak beton czy plastik. Taka zmiana spowoduje wzrost emisji zarówno na etapie produkcji, jak i utylizacji. Dodatkowo, część korzyści finansowych związanych z sektorem leśnym zostanie przeniesiona poza UE. Już na wczesnym etapie zmniejszeniu ulegnie produkcja przemysłowa, zwłaszcza w przemyśle tartacznym i stolarskim.
Nieuregulowane wyręby nasiliłyby się w krajach charakteryzujących się większym bogactwem gatunków leśnych, mniejszym zasięgiem obszarów chronionych oraz słabszymi regulacjami dotyczącymi zarządzania lasami. Szczególnie zagrożone są lasy tropikalne, gdzie ryzyko degradacji jest najwyższe. Badania nad europejską polityką leśną wykazują, że ograniczenie pozyskania drewna w UE prowadzi do jego wzrostu w regionach o słabszej ochronie, takich jak Ameryka Północna, Ameryka Południowa czy Azja. Regiony te są szczególnie narażone na utratę bioróżnorodności.
Tzw. „wycieki wyrębów” mogą znacząco osłabić globalne korzyści klimatyczne i środowiskowe wynikające z unijnych strategii, takich jak LULUCF czy strategia bioróżnorodności. Ostatecznie zwiększy to ryzyko degradacji różnorodności biologicznej w innych częściach świata.
Wyniki badań podkreślają potrzebę globalnego podejścia do zarządzania lasami, które pozwoli skutecznie równoważyć cele klimatyczne i środowiskowe z wymaganiami gospodarczymi.
Oprac. PIGPD na podstawie Forest Ecology and Management
źródło i fot.: Forest Ecology and Management