Rosja: sankcje mocno uderzają w przemysł drzewny

Rosyjscy przetwórcy drewna nadal pracują przy ograniczonym wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Tamtejsi przedsiębiorcy nadal próbują dostosować się do nowych warunków handlu zagranicznego i ograniczeń finansowych związanych z sankcjami. Znaczna część firm zajmujących się obróbką drewna nie znalazła jeszcze możliwości zmiany geografii sprzedaży swoich produktów, znalezienia nowych odbiorców i rozwiązania problemów logistycznych. Większość z nich nadal działa z ograniczoną wydajnością, a według szacunków WhatWood średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w branży w październiku wynosi 30-40%.

 

 

Ograniczenie rynków zbytu, wysokie koszty logistyki i spadek cen światowych nadal prowadzą do spadku produkcji rosyjskiej tarcicy. Według  Rosyjskiego Urzędu Statystycznego ROSSTAT, przez osiem miesięcy 2022 roku produkcja tarcicy spadła o 9,3% r/r. w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. WhatWood szacuje, że produkcja tarcicy w tym okresie wyniosła 28,4 mln m³.

 

 

Wielką barierą dla szukania nowych rynków zbytu są koszty i dostępność logistyki, a obecny poziom jej cen  nie pozwala na efektywne działanie na nowych rynkach. Co więcej, problem tkwi nie tylko w wysokich kosztach dostawy, ale także w trudności ze znalezieniem transportu. Firmy handlujące drewnem muszą konkurować na przykład z dostawcami węgla, którzy lobbują na rzecz nadania priorytetu dostawom swoich produktów, które także zostały objęte sankcjami

 

 

W październiku ceny kłód tartacznych, podobnie jak kilka miesięcy temu, były na minimalnym poziomie. Na rynku krajowym praktycznie nie ma zapotrzebowania na surowce tartaczne. Część dużych firm tartacznych we wrześniu realizowały dostawy koleją tylko ze swoich baz drzewnych.

 

 

Dodatkowym ciosem są ceny tarcicy na chińskim rynku, które osiągnęły minimalny poziom 200-230 USD/m³. W rzeczywistości przedsiębiorstwa sprzedając produkty na ten rynek, działają ze stratą poprzez rosnące koszty transportu i aby  docelowo utrzymać minimalną opłacalność produkcji liczą na otrzymanie znacznych subsydiów.

 

 

Na podstawie WhatWood

 

W dniu 26 października br. w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Środowiska zwołane przez PSL z udziałem Ministra Edwarda Siarki, dyrektora Krzysztofa Janeczko, leśników z Wydziału Marketingu, kancelarii prawnej reprezentującej Lasy Państwowe, urzędników Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju.

 

 

Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego reprezentowali, podobnie jak dzień wcześniej Marek Kubiak oraz Rafał Szefler. Obecny był także Edward Tomaszuk na zaproszenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

 

Udział wzięli także przedstawiciele innych organizacji branżowych: Aneta Muskała, Stowarzyszenie Papierników Polskich i Jędrzej Kasprzak, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce.

 

 

W skrócie, wystąpienie ministra oraz leśników spotkało się z gwałtowną reakcją przedstawicieli przemysłu drzewnego. Dane prezentowane przez p. Siarkę oraz LP zostały przedstawione w sposób zmanipulowany i kłamliwy. Oceńcie Państwo sami – filmy z posiedzenia dostępne na kanale YouTube Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

 

 

red.: Rafał Gruszczyński PIGPD

linkedin [#161] Created with Sketch.