Buduj z drewna – premiera filmu na targach DREMA 2019

W Polsce prawie 90% domów jednorodzinnych budowanych jest w konstrukcji murowanej. Wynika to z przekonania, że są to rozwiązania solidne i trwałe. Jednak ostatnio coraz większą popularność zyskują domy drewniane – szkieletowe i z bali. Wbrew pozorom, nie tak delikatne, jak niektórym się wydaje, poza tym mają wiele innych zalet. Z praktycznego punktu widzenia takie domy powstają dużo szybciej, bo nawet w kilka tygodni. Proces budowy jest tak krótki, m.in. dlatego, że wykorzystuje się technologię tzw. „suchą”, w której nie ma przerw, a prace można prowadzić również zimą. Z ekologicznego puntu widzenia, drewno jako materiał jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Jego pozyskanie i obróbka nie generują takiej ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jak tradycyjne materiały budowlane.

 

Drewno zapewnia też specyficzny i niepowtarzalny mikroklimat. Wynika to głównie ze zdolności do samoregulacji wilgotności w pomieszczeniach. W naszym społeczeństwie można spotkać osoby, które wierzą w magiczne i uzdrawiające właściwości tego naturalnego surowca. Buk podobno poprawia samopoczucie, dodaje optymizmu i pewności siebie. Dzięki drewnie dębowemu szybciej regenerujemy się w czasie rekonwalescencji. Drewno sosnowe eliminuje zmęczenie i ułatwia podejmowanie decyzji. A świerk pozwala wyzbyć się lęków i pokonać nieśmiałość. A jeśli chodzi o trwałość i wytrzymałość, to użyte do budowy drewno konstrukcyjne spełnia wszelkie normy. Konstrukcje budowlane wykonywane są głównie z drewna litego.

 

W ostatnich latach wśród projektów domów drewnianych triumfy święci technologia szkieletowa. Korzyścią wynikającą z zastosowania budownictwa szkieletowego są szybkość i dokładność realizacji. Dom jest stawiany niemal w standardzie fabrycznym, a pod klucz gotowy jest w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Poszczególne elementy składowe naszej budowy tj. drewniane ściany konstrukcyjne, strop oraz więźbę dachową przygotowuje się w fabryce. Skompletowane elementy montuje się na przygotowanym fundamencie już na placu budowy.

 

Oprócz domów budowanych w technologii szkieletowej nie sposób nie wspomnieć o tych powstających z bali, które już dawno przestały być jedynie elementem górskiego krajobrazu. Domy z bali są szybkie w realizacji, szczelne i trwałe. Zapewniają zdrowy mikroklimat i stwarzają uczucie pełnej harmonii z naturą. A co z pewnością zaciekawi zainteresowanych ekologią, kumulują nawet dwa razy tyle ton dwutlenku węgla co domy drewniane szkieletowe.

 

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na budownictwo drewniane, powołano spółkę Polskie Domy Drewniane S.A, która ma być nowoczesnym, samowystarczalnym i rentownym przedsiębiorstwem specjalizującym się w ekologicznym i energooszczędnym budownictwie.

 

Film „Buduj z drewna” powstał dzięki wsparciu firm i instytucji: KPPD, POLTAREX, Cat Bergerat Monnoyeur, TOR-PALSteico CEE/ Ekologiczne budownictwo energooszczędne, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego I Meblarskiego DREMA. Patronat medialny nad filmem objęła Gazeta Przemysłu Drzewnego.

 

Więcej informacji w filmie na stronie www.odrewnie.pl