Zmiany w procesie rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski
21 lutego 2022W dniu 11 lutego 2022 r. FSC International podjęło decyzję o rozwiązaniu Grupy Opracowującej Krajowy Standard FSC i o dalszych pracach zmierzających do ukończenia standardu w oparciu o alternatywne procedury jego rewizji. Decyzja FSC International (właściciela standardu oraz procesu rewizji) spowodowana jest brakiem porozumienia w Grupie Opracowującej Standard co do treści finalnego projektu standardu oraz brakiem przedstawienia przez tę grupę planu finalizacji prac nad standardem.
Krajowy Standard zostanie ukończony zgodnie z alternatywną procedurą rewizji – tzw. Przejściowym Standardem Krajowym (dalej: INS – Interim National Standard), w oparciu o następujące zasady:
- FSC International utworzy w lutym lub marcu 2022 r. Techniczną Grupę Roboczą (dalej: TWG – Technical Working Group).
- Ostatni konsultowany projekt (Projekt nr 2) Krajowego Standardu zostanie wykorzystany jako początkowy projekt procesu INS. Grupa TWG zapozna się również z uwagami z konsultacji projektu nr 2, które miały miejsce w 2021 r.
- Wymagane będzie przeprowadzenie jednych, dodatkowych konsultacji publicznych INS.
- Szacunkowy czas na przedstawienie finalnej propozycji Przejściowego Standardu Krajowego to 6 miesięcy. Organem odpowiedzialnym za zatwierdzenie standardu będzie Komitet ds. Standardów i Polityk FSC International (podobnie jak byłoby to w przypadku Krajowego Standardu FSC, gdyby został uzgodniony przez Grupę SDG).
Do czasu zatwierdzenia zrewidowanego standardu i jego wejścia w życie, wciąż obowiązuje standard z 2013 r., w oparciu o który certyfikowane są lasy w Polsce (obecnie ok. 72% lasów w kraju).
Źródło: FSC Polska