Skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę dla sektora drzewno – meblarskiego. Raport

  • Implikacje rosyjskiej agresji na Ukrainę dla sektora drzewno-meblarskiego można rozpatrywać w kilku aspektach:
    1. ograniczenie lub całkowite wstrzymanie dostaw produktów i surowców z Rosji i Białorusi (łącznie kraje te odpowiadają za ok. 1/3 wolumenu importu produktów branży drzewnej na polski rynek),
    2. zaburzenia w handlu i prowadzeniu biznesu w Ukrainie,
    3. możliwe osłabienie popytu na produkty z Polski.

 

 

  • Białoruś jest istotnym dostawcą produktów drzewnych – odpowiada za 27% wolumenu drewna i wyrobów z drewna importowanych do PolskiW strukturze importu dominują:
    1. drewno opałowe (aż 64% wolumenu importu pochodzi z tego rynku) oraz szeroko stosowane w meblarstwie i budownictwie,
    2. płyty drewnopochodne, 
    3. tarcica.

 

 

  • Rola Rosji w dostawach drewna i wyrobów z drewna na polski rynek jest znacznie niższa – kraj ten odpowiada za 5,3% wolumenu dostaw. W strukturze importu dominują płyty drewnopochodne, a szczególnie silne uzależnienie od dostaw z Rosji widać na rynku sklejki i arkuszy fornirowanych – aż 30,4% wolumenu importu pochodzi z tego kierunku. Szacujemy, że ewentualne całkowite zahamowanie importu z Rosji i Białorusi przełoży się w krótkim terminie na zmniejszenie dostępności płyt drewnopochodnych i tarcicy na polskim rynku o ok. 10-15%.

 

 

  • Udział Ukrainy w polskim imporcie drewna i wyrobów z drewna jest mniejszy aniżeli Białorusi – wynosi niecałe 10%. W strukturze importu widać większe znaczenie wyrobów dla budownictwa (głównie materiałów podłogowych z drewna) i palet drewnianych. Konsekwencje rosyjskiej agresji nie tylko utrudnią wymianę handlową z Ukrainą, ale też wpłyną na działalność polskich firm posiadających zakłady produkcyjne na terytorium tego państwa.

 

 

  • Zbyt wcześnie jeszcze, by ocenić skutki rosyjskiej agresji na popyt w branży meblarskiej. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak założyć, że w krótkim okresie niepewność związana z dalszym przebiegiem wojny przyhamuje gotowość Polaków do inwestowania w trwałe dobra konsumpcyjne. Z drugiej strony napływ uchodźców z Ukrainy wywołał silne ruchy społeczne dążące do zapewnienia miejsc pobytu dla tych osób, co niejednokrotnie wiąże się z koniecznością doposażenia mieszkań w niezbędne meble.

 

 

Raport do pobrania: https://www.pkobp.pl/media_files/249f2893-b260-4882-a47b-e21940c04aef.pdf

 

Źródło: PKO BP

linkedin [#161] Created with Sketch.