Nadchodzi czas na drewno poużytkowe

Wraz ze zwiększonym pozyskaniem i przemysłowym wykorzystaniem drewna, rośnie także ilość poużytkowych produktów drzewnych o zakończonym cyklu życia, ze względu na ich zużycie techniczne, bądź w wyniku nowych trendów i wzorców w konsumpcji. Ponieważ drewno jest odnawialnym surowcem, to produkty z niego nie muszą trafiać do utylizacji, tylko mogą i są atrakcyjnym substytutem surowca drzewnego. Racjonalne wykorzystanie drewna poużytkowego, powiększa bazę surowcową, stając się cennym, alternatywnym źródłem drewna do przemysłowego wykorzystania.

 

 

Zainteresowanie wykorzystaniem drewna poużytkowego zwykle wzrasta w okresach kryzysów energetycznych, co powoduje skierowanie uwagi na możliwości wykorzystania naturalnych nośników energii, pochodzących ze źródeł odnawialnych.

 

 

Ekonomiczne i społeczne podejście do gospodarki materiałowej i energetycznej to dobra okazja do zaprezentowania technologii zagospodarowania drewna poużytkowego, sposobów jego pozyskiwania, transportu i przygotowania pod względem technicznym dla określonych procesów. Tylko nieliczne branże, głównie producenci płyt drewnopochodnych czy papiernie uzupełniają swoje potrzeby surowcowe, angażując się w proces odzysku drewna poużytkowego, tworząc zalążki sieci skupu i wstępnego zagospodarowania.

 

 

Już przed laty podjęto w ówczesnym Instytucie Technologii Drewna badania na temat oceny zasobów drewna poużytkowego, określenia wskaźników rotacji różnych wyrobów drzewnych i podaży takiego drewna. Niestety, nie spowodowało to zwiększenia racjonalnego gospodarowania zasobami surowca drzewnego, więc znacząco odbiegamy od standardów w Unii Europejskiej.

 

 

Organizowane przez powermeetings.eu Forum Drewna Poużytkowego w dniach 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie, to doskonała okazja do zaprezentowania sytuacji rynkowej, technologii, rynków zbytu oraz dyskusji nt. wykreowania rynku zbytu drewna poużytkowego, zorganizowania sprawnego systemu skupu i utylizacji drzewnych pozostałości poużytkowych.

 

 

W jednym miejscu spotkają się na Forum  przedstawiciele firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno poużytkowe, przemysłów: płytowego, meblowego, celulozowo-papierniczego, opakowaniowego, ale też producenci peletu i firm przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne oraz firm dostarczających technologie i usługi dla przemysłu drzewnego, którym jednocześnie bliska jest zasada zrównoważonego rozwoju. Zabiorą też głos przedstawiciele środowisk naukowych i urzędów centralnych. Wszak przetwórstwo drewna poużytkowego  ma znaczenie społeczne, ale i biznesowe, gdyż w grę wchodzi wykorzystanie na różnorodne cele produkcyjne kilka mln m3 cennego, odnawialnego surowca.

 

 

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego objęła nadchodzące Forum Patronatem Wspierającym.

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ PODCZAS FDP?

 

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie.

 

 

FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO 2023 TO:

 

– 2 dni konferencji – a w tym najważniejsze aktualności z branży, doświadczenia przedstawicieli rynku i dyskusja panelowa

– Warsztaty z obliczania śladu węglowego dla produktów drzewnych

– 20 prelegentów – praktyków i ekspertów

– znakomite grono uczestników – ekspertów reprezentujących wiele branż wykorzystujących drewno w działalności swojej firmy

– kolacja networkingowa

 

 

DO UDZIAŁU W FDP 2023 ZAPRASZAMY PRZEDSTAWICIELI:

 

– firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno poużytkowe

– przemysłu: płytowego, meblowego, celulozowo-papierniczego, opakowaniowego, paletowego…

– firm / zakładów komunalnych zajmujących się odbiorem odpadów w tym drewna

– poużytkowego od lokalnych społeczności

– firm przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne

– firm dostarczających technologie i usługi dla przemysłu drzewnego

– firm transportowych i logistycznych

 

 

Szczegóły i rejestracja dostępna jest pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

 

Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z organizatorem:

Jolanta Szczepaniak

tel.:   +48 22 740 67 80

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu

www.powermeetings.eu

linkedin [#161] Created with Sketch.