Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny (Łukasiewicz – PIT)
ul. Ewarysta Estkowskiego 6
61-755 Poznań
Centrala: +48 61 850 48 90
Sekretariat: +48 61 850 49 00
Fax: +48 61 852 63 76
e-mail: office@pit.lukasiewicz.gov.pl
e-mail: sprzedaz@pit.lukasiewicz.gov.pl
Profil działalności:
– badania naukowe (akredytowane i nieakredytowane) i usługi komercyjne dla biznesu, w tym usługi dla przemysłu drzewnego:
Od 1952 roku specjalizujemy się w przetwarzaniu drewna i tworzeniu nowych materiałów drewnopochodnych i kompozytowych. Nasze badania koncentrują się na efektywnym wykorzystaniu surowców naturalnych, w tym biomasy lignocelulozowej i surowców z recyklingu, oraz na opracowywaniu innowacyjnych materiałów dla budownictwa i meblarstwa.
Centrum Zrównoważonej Gospodarki w Łukasiewicz-PIT zajmuje się technologiami drewna, tworząc zrównoważone procesy produkcji materiałów naturalnych. W zakresie badań nad drewnem opracowuje ekologiczne metody jego obróbki, a także proekologiczne technologie ochrony środowiska. Centrum dąży do wdrażania rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój i minimalizujących ślad węglowy.
Centrum Badań Laboratoryjnych w Łukasiewicz – PIT oferuje szeroką gamę usług badawczych i analitycznych dla przemysłu drzewnego, które obejmują:
- Badania chemiczne – analiza zawartości ligniny, celulozy, substancji mineralnych i innych składników chemicznych wpływających na właściwości drewna i materiałów drzewnych.
- Badania fizyczne i mechaniczne – testowanie wytrzymałości na zginanie, ściskanie, twardość i odporność na uszkodzenia oraz wpływ wilgoci i temperatury. Badania w zakresie właściwości i kierunków zastosowania drewna, materiałów drewnopochodnych i wyrobów drzewnych.
- Badania mebli – ocena stabilności, bezpieczeństwa użytkowania oraz trwałości powierzchni.
- Badania surowców, materiałów i wyrobów drzewnych – charakterystyka materiałów pod kątem jakości i zgodności z normami i badania w zakresie ochrony drewna.
- Badania biopaliw stałych – badania jakości biomasy oraz paliw z drewna, w tym analiza kaloryczna i zawartość popiołu.
- Analizy strategiczne w drzewnictwie – doradztwo, raporty rynkowe, i analizy strategiczne wspierające rozwój firm z sektora drzewnego. Analizy ochrony środowiska i miejsca pracy, a także dotyczące utylizacji odpadów drzewnych.
Przeprowadzamy certyfikację wyrobów przemysłu drzewnego, jesteśmy jednostką akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji (certyfikat nr AC 098). Pomagamy firmom w przejściu na gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) i wdrożeniu zasad ESG. Oferujemy kompleksowe rozwiązania, które obejmują analizę cyklu życia produktów, opracowanie strategii ESG, identyfikację innowacyjnych rozwiązań i wsparcie w ich wdrażaniu.
POSIADAMY:
- status jednostki notyfikowanej nr 1583 do zadań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r., ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG,
- status Niezależnego Kontrolera nr TPC-19 produkcji tworzyw drzewnych w zakresie emisji formaldehydu przyznany przez California Air Resources Board (CARB),
- status Niezależnego Kontrolera produkcji tworzyw drzewnych w zakresie emisji formaldehydu (Third Party Certifier) przyznany przez United States Environmental Protection Agency (EPA),
- Laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji (Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego Nr AB 053) – akredytacja European Pellet Council w zakresie wymagań Certyfikatu ENplus oraz status „DIN CERTCO testing laboratory” w zakresie badania peletów w ramach systemu certyfikacji DINplus.
- Dział Certyfikacji akredytowany przez Polskie Centrum Akredytacji (Certyfikat Akredytacji Jednostki Certyfikującej Wyroby Nr AC 098),
- status „testing body” dla European Pellet Council wraz z akredytacją w zakresie badania peletów drzewnych w ramach systemu Certyfikatu ENplus oraz status „testing laboratory” w ramach systemu Certyfikacji DINplus.