Organizacje branżowe apelują o wprowadzenie rozwiązań dla rynku mieszkaniowego
8 listopada 2022Brak nowych mieszkań to brak miejsc pracy w całej gospodarce –organizacje branżowe apelują o wprowadzenie rozwiązań dla rynku mieszkaniowego
Pilnie należy wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą spadki rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. pracowników firm bezpośrednio związanych ze wznoszeniem nowych budynków, jak i w branżach powiązanych z rynkiem mieszkaniowym – pisze we wspólnym wystąpieniu dziesięć organizacji zrzeszających firmy, których dotykają skutki istotnego wyhamowania nowych inwestycji deweloperskich. Sygnatariuszem dokumentu jest również Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.
Według szacunków firmy JLL w całym 2023 roku deweloperzy rozpoczną budowę maksymalnie 70 tysięcy mieszkań. To prawie o 100 tysięcy mniej niż w roku 2021. Odbudowa potencjału rynku może trwać wiele lat. Spadek rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych przełoży się nie tylko na liczbę osób zatrudnionych bezpośrednio w branży deweloperskiej, ale i na pracowników firm pochodzących z gałęzi gospodarki, które zaangażowane są w proces budowy, finansowania oraz urządzania mieszkań z rynku pierwotnego. Mowa o osobach zajmujących się pośrednictwem kredytowym, producentach stali, betonu, podłóg, drzwi, okien, dachów, ceramiki budowlanej, mebli czy producentach sprzętu AGD.
„Jako przedstawiciele stowarzyszeń branżowych reprezentujący firmy wywodzące się ze wskazanych gałęzi gospodarki, które stoją w obliczu ograniczania produkcji i zatrudnienia, apelujemy o wprowadzenie rozwiązań zmniejszających skalę zapaści, jaka czeka rynek pracy związany z sektorem mieszkaniowym. Każde „utracone” mieszkanie odpowiada bowiem redukcji jednego etatu w krajowej gospodarce” – czytamy we wspólnym stanowisku.
Jego autorzy apelują o:
- Przywrócenie ulgi budowlanej na wynajem;
- Pomoc młodym rodzinom w nabyciu pierwszego mieszkania np. poprzez przywrócenie programu Rodzina na Swoim lub wprowadzenie kredytów o stałej niskiej stopie procentowej;
- Wsparcie projektów termomodernizacyjnych w istniejącym zasobie mieszkaniowym;
- Wsparcie nowego budownictwa nisko i zero energetycznego;
- Złagodzenie rekomendacji KNF w zakresie buforu 5% dla kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej.
Sygnatariusze – organizacje branżowe będące autorami wystąpienia:
APPLiA Polska -Związek Pracodawców AGD
Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Polska Unia Ceramiczna
Polski Związek Firm Deweloperskich
Stowarzyszenie Producentów Cementu
Związek Firm Pośrednictwa Finansowego
Związek Polskie Okna i Drzwi
Pełna treść wystąpienia do pobrania poniżej:
2022_11_07 wspólne wystąpienie branż w sprawie rozwiązań dla sektora mieszkaniowego