Zawieszamy rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przy zespole ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo

Przedstawiciele organizacji branżowych sektora leśno – drzewnego podjęli decyzję o tymczasowym zawieszeniu naszej obecności i prac przy zespole ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo. Powodem tego jest fakt, że wszystkie nasze dotychczasowe działania, merytoryczne argumenty, dostarczane analizy i publikacje, nie zostały – nawet w najmniejszy sposób, wzięte pod uwagę przy pracach dotyczących przedmiotowego tematu.

 

Wyrażamy stanowczy sprzeciw takiemu traktowaniu. Sektor leśno – drzewny od początku trwania tego procesu, wskazywał jednoznacznie że nie jest przeciwnikiem proponowanych zmian, jednak wskazywaliśmy, że te zmiany muszą być podejmowane przez kompetentne gremium zespołu międzyresortowego polskiego rządu. Cały czas zaznaczamy, że polskie społeczeństwo które jest zapraszane do konsultacji, musi być w pełni świadome potencjalnych zysków, ale i ryzyka i strat jakie się z tymi zmianami wiążą. Niezbędne to tego są ekspertyzy społeczno – ekonomiczne, które będą szacowały potencjalne zagrożenia, negatywne skutki i konsekwencje kolejnych ograniczeń w pozyskaniu surowca drzewnego. Jest to dla nas niezwykle istotne. Twierdzimy także, że jest to również sprawiedliwe dla wszystkich stron zainteresowanych przedmiotowym problemem.

 

Wielokrotnie wskazywaliśmy również, że identyczne ekspertyzy powinny zostać wykonane w celu oszacowania potencjalnych walorów ekologicznych. Do dziś – pomimo naszych wielokrotnych próśb, te ekspertyzy nie zostały nam przedstawione. Nagannym również jest wybiórcze zapraszanie organizacji na jutrzejszą konferencję, z pominięciem tych które brały czynny udział w dotychczasowych pracach zespołu.

 

Wyrażamy również stanowczy sprzeciw, by w kolejnych komunikatach medialnych, konferencjach prasowych, czy propozycjach rozporządzeń Pani Ministry, brano pod uwagę głos tylko i wyłącznie jednej z wielu stron biorących udział w pracach nad wyznaczaniem lasów społecznych i cennych przyrodniczo. Nie znajdujemy też odniesienia się do potencjalnych sposobów mitygacji konsekwencji dla sektora leśno – drzewnego, ani zapisów które obligowałyby do poprzedzania wszelkich prac wykonaniem eksperckich analiz, które uwzględnią skutki tych działań. Właśnie takie rekomendacje wysuwały się z wniosków Ogólnopolskiej Narady o Lasach, w których w dumą braliśmy udział.

 

W obecnej sytuacji czujemy, że jesteśmy zaproszeni tylko po to, aby legitymizować z góry postawione tezy. Wyrażamy chęć powrotu do dialogu w tym niezwykle ważnym dla nas temacie, ale naszym warunkiem powrotu do rozmów jest byśmy mieli poczucie, że nasze oczekiwania, które są także odzwierciedleniem oczekiwań społecznych, były wzięte pod uwagę. To nasz warunek powrotu do dalszych, wspólnych rozmów.

 

Tylko taka formuła prawdziwego dialogu może stanowić o skuteczności tego procesu. Jednoznacznie na to wskazuje zapis komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego i Komitetu Regionów „Nowa strategia leśna UE 2030” z 2021 roku, która zaleca aby państwa członkowskie ustanowiły szerokie platformy dialogu wielostronnego umożliwiające dyskusję i informowanie Komisji o sytuacji europejskiej, krajowej i lokalnej w polityce leśnej.

 

Chcemy być stroną dialogu, aktywnym uczestnikiem rozmów dot. lasów i zmian jakie w nich zachodzą, ale nie możemy się godzić na przedmiotowe traktowanie, a także pomijanie naszych merytorycznych argumentów.

 

Prezes Roman Malicki – Polski Komitet Narodowy Epal

Prezes Longin Graczkowski – Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego

Dyrektor Janusz Dawidziuk – Polskie Towarzystwo Leśne

Prezes Tadeusz Ignaciuk – Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych

 

Z upoważnienia powyższych

 

Piotr Poziomski Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

linkedin [#161] Created with Sketch.