Wielkie sadzenie – powstaje pierwszy polski las Miyawaki

Japoński botanik Akira Miyawaki w latach 70. opracował metodę na ponowne zalesianie miejskiej przestrzeni. Lasy Miyawaki nazywa się też kieszonkowymi lub szybkorosnącymi, co zdecydowanie definiuje ich główne cechy. Są one coraz popularniejsze w Azji i Europie. W październiku w Rozwarowie powstanie pierwszy polski las wg metody japońskiego botanika. Za 10 lat będzie gęsty i dorodny!

 

Mniej znaczy więcej

 

Głównym zadaniem lasów kieszonkowych jest oczyszczanie powietrza w mieście. Dlatego też sadzi się je w przestrzeni miejskiej, przy drogach szybkiego ruchu, czy, jak to robił sam Miyawaki – na terenach fabryk samochodów. Istotne jest to, że las Miyawaki nie wymaga wielkiej przestrzeni, bo liczy od 300 do 6000 drzew. Późniejszy uczeń Mijawakiego Shubhendu Sharma swój pierwszy kieszonkowy las zasadził we własnym ogrodzie! Mówi się, że do stworzenia mikrolasu wystraczy powierzchnia kortu tenisowego.

 

Las Miyawaki rośnie 10 razy szybciej

 

Jak podają specjaliści, las Miyawaki rośnie 10 razy szybciej, jest 30 razy gęstszy i zapewnia 100 razy większą bioróżnorodność niż zasadzony tradycyjną metodą. Warunkiem jest wykonanie dokładnych badań gleby, na podstawie których ocenia się tzw Potential Natural Vegetation – Potencjał Naturalnej Wegetacji, który pozwoli wybrać odpowiednie gatunki roślin. Po wzbogaceniu ziemi warstwą kompostu i rozmieszczeniu sadzonek wystarczy czekać na efekt. W tym przypadku ok. 10 lat.

 

200 m2 lasu pochłania 250 kilogramów CO2

 

Naukowcy z Wageningen University & Research Centre ustalili, że las o powierzchni 200 m2 pochłania 250 kilogramów CO2 rocznie. Nic więc dziwnego, że metoda Mijawakiego jest coraz bardziej popularna. Nie tylko w Azji, ale i w Europie, Australii i USA. Przetestowano ją  już z sukcesem w ponad 3000 miejsc. W Europie najchętniej mini lasy sadzą Holendrzy i Francuzi. W Polsce w październiku pojawi się pierwszy las Miyawaki.

 

Las Miyawaki w Rozwarowie

 

W Rozwarowie w województwie zachodniopomorskim Fundacja Perspektywa z Rozwarowa realizuje projekt wsparty przez środki z Unii Europejskiej. Celem Fundacji jest zasadzenie 4500 rodzimych gatunków drzew i krzewów na 1500 metrach kwadratowych. W ten właśnie sposób Gmina Kamień Pomorski będzie pierwszą w Polsce, w której rosnąć będzie pierwszy w Polsce las wg metody Miyawaki. W ramach projektu przy lesie powstanie także Centrum Treedukacji , czyli ośrodek edukacji ekologicznej.  Jako że ważnym elementem powstawania lasów kieszonkowych jest zaangażowanie społeczności lokalnej, Fundacja Perspektywa zaprasza chętnych do wspólnego sadzenia, które odbędzie się 23-24 i 30-31.10 w Rozwarowie. Patronem projektu zostało Nadleśnictwo Rokita, a współpracują przy nim: Kamieński Dom Kultury, Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża – Society for The Coast @nadlesnictworokita Lovelasy.

 

 

Źródło i fot: Magazyn Biomasy