Sytuacja na aukcjach systemowych

Z wielkim niepokojem obserwujemy to co dzieje się na aukcjach systemowych. Tak ogromna skala wzrostu cen zaskoczyła nas wszystkich i trudno jest racjonalnie wyjaśnić tak wielkie wzrosty cen.

 

W trakcie naszych rozmów z LP oraz Ministerstwem Rozwoju wielokrotnie ostrzegaliśmy, że wprowadzenie 20% masy oferowanego surowca do wolnej sprzedaży może skończyć się niekontrolowanym wzrostem cen. W naszych pismach wskazywaliśmy, że całe zło tej sytuacji rozpoczęło się w roku 2017 gdy sprzedaż drewna z huraganu w Borach Tucholskich została wliczona do historii.

 

W latach 2017-19 surowiec został sprzedany praktycznie każdemu chętnemu, jedynym kryterium była cena. W tym czasie wszelkiej maści pośrednicy, firmy zagraniczne pod przykryciem pomocy dla LP tworzyły sobie historię. Izba wielokrotnie wskazywała, że historia z klęski nie może być wliczana, ponieważ w przyszłości zabraknie drewna dla rodzimych firm i w konsekwencji doprowadzi to do spekulacji cenowych. Ówczesny Dyrektor LP Konrad Tomaszewski początkowo zgodził się na to rozwiązanie. Kilka tygodni później zmienił zdanie nikogo o tym nie informując.

 

W dniu 28 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Przemysłu Drzewnego przy Ministerstwie Rozwoju, dnia 6 maja Prezydent Izby oraz Dyrektor Biura rozmawiali z dyrektorem departamentu Ministra Rozwoju odpowiedzialnego za przemysł drzewny. W trakcie tych spotkań przedstawialiśmy dane na temat eksportu, wskazywaliśmy jasno, na podstawie dokumentów gdzie zostały popełnione wcześniej błędy. Do naszych pism protestujących i wzywających do podjęcia natychmiastowych prac na ograniczeniem eksportu drewna z Polski dołączyły organizacje zrzeszające producentów płyt, palet, mebli.
Lasy Państwowe w swoich prezentacjach próbują winą za to co się dzieje obciążyć firmy drzewne jako głównych sprawców wzrostu cen. Zasłaniają się brakiem możliwości prawnych, które mogłyby ograniczyć wywóz drewna z Polski.

 

Podczas ostatniego spotkania wspólnie przedstawiliśmy propozycję natychmiastowych działań, które w naszej opinii mogą pomóc w unormowaniu sytuacji.

 

POSTULATY GŁÓWNE

  • Zaopatrzenie rynku krajowego.
    Drewno może być wystawione na sprzedaż z przeznaczeniem na eksport dopiero po podpisaniu umów krajowych (ograniczyć rolę pośredników poprzez weryfikację punktów przerobu, płatności podatków, zakaz załadunku drewna do kontenerów bezpośrednio przy drogach leśnych lub punktach składu drewna)
  • Całkowity zakaz wywozu drewna okrągłego poza Unię Europejską
  • Rozdzielenie zasad sprzedaży drewna.
    Oddzielić drewno małowymiarowe od wielkowymiarowego plus S2B

 

ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA

  • Zasady przyjęte na kilka lat (ewentualne zmiany muszą koniecznie być konsultowane z przedstawicielami przemysłu drzewnego)
  • Podział surowca 90:10
  • Historia z ostatnich dwóch lat
  • Pełna jawność danych dotyczących historii zakupów firm (z podziałem na GHG)
  • Pełne dane dotyczące podaży surowca drzewnego (podział na GHG)
  • Pełne dane dotyczące sprzedaży surowca drzewnego (podział na GHG)

 

Jeżeli mają Państwo inne propozycje, chętnie z nimi zapoznamy się i przedstawimy do konsultacji.