Rosyjskie tartaki zmuszone do ograniczenia produkcji

Drastyczne ograniczenia kierunków sprzedaży i rosnące koszty produkcji sprawiają, że produkcja tarcicy staje się nierentowna dla rosyjskich tartaków. Prawdziwy krach spodziewa jest już za miesiąc. 9. lipca kończy się okres karencji dla kontraktów zawartych przed nałożeniem sankcji przez Unię Europejską w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

 

 

Ocenia się, że rosyjskie tartaki produkują ok. 40 mln m3 tarcicy rocznie, chociaż według statystyk państwowych wielkość produkcji przemysłowej tarcicy w Rosji jest niższa i w 2021r. wyniosła 30,6 mln m3. Ok. 75% produkcji trafiało na rynki zagraniczne. Sankcje nałożone na Rosję w związku z wywołaną przez Rosję wojną na Ukrainie oraz wciąż trwające logistyczne i gospodarcze konsekwencje pandemii COVID-19 stawiają rosyjski przemysł tartaczny w trudnym położeniu.

 

 

Chłonność wewnętrznego rynku Rosji to ok. 10 mln m3 tarcicy rocznie i w żaden sposób nie jest on w stanie zwiększyć zużycia. Przeciwnie, coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza kraju w związku z prowadzoną na Ukrainie wojną i kolejnymi sankcjami nakładanymi na Rosję wskazują, że popyt ze strony rodzimych klientów będzie niższy niż w latach poprzednich.

 

 

9. lipca kończy się okres karencji dla kontraktów zawartych przed nałożeniem sankcji przez Unię Europejską w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Od tej chwili praktycznie nie ma możliwości sprzedaży rosyjskiej tarcicy do krajów UE.

 

Również Japonia, która jest istotnym nabywcom rosyjskiego drewna, w związku z wywołaniem przez Rosję wojny nałożyła ograniczenia na handel z tym krajem. W 2021r. Rosja była drugim największym dostawcą tarcicy do kraju Kwitnącej Wiśni. W stosunku do 2020r. spadek sięgnął w pierwszym kwartale ponad 22%. Dodatkowo, japońskie firmy budowlane zaczęły szukać nowych dostawców tarcicy po tym, jak 1. marca br. największe firmy transportowe Maersk i MSC zaprzestały transportu rosyjskiej tarcicy.

 

 

Największym klientem rosyjskiego przemysłu drzewnego są Chiny. Wprawdzie kraj ten nie nałożył żadnych sankcji gospodarczych na Rosję, jednak wewnętrzne problemy spowodowane epidemią Covid-19 i stosowanymi przez chińskie władze zasadami kwarantanny – skutkujące blokadą portów, zamykaniem fabryk oraz ogromnym spowolnieniem w budownictwie – wpływają na dużo niższe zakupy drewna niż w latach ubiegłych. (Sprzedaż domów w Chinach w pierwszym kwartale 2021 była niższa o prawie 26% niż rok wcześniej). Dodatkowo nabywcy z Chin wykorzystują trudną sytuację i naciskają na znaczące obniżki cen. Jak wskazują przedsiębiorcy, o ile w marcu i kwietniu sprzedaż tarcicy na tym rynku była opłacalna, to teraz rosyjskie tartaki wysyłają tarcicę po cenie niższej niż koszt jej wytworzenia.

 

 

Jak informują rosyjskie media branżowe, duże przedsiębiorstwa tartaczne wciąż pracują „siłą bezwładności” produkując tarcicę na magazyn i ograniczając prace z 2-3 zmian do jednej. Sytuacja tartaków w europejskiej części Rosji jest bardzo trudna, magazyny są już pełne, a w połowie lipca, po całkowitym zamknięciu handlu z krajami Unii Europejskiej tartaki w zachodniej Rosji będą musiały zatrzymać przerób.

 

Źródło: drewno.pl