Obniżona stawka VAT na drewno kominkowe obowiązuje do lipca

Nowa matryca stawek podatku VAT, która miała obowiązywać od 1. kwietnia br. wejdzie w życie dopiero 1. lipca. Do tego czasu na drewno kominkowe obowiązywać będzie obniżona stawka VAT w wysokości 8%.

 

Nowelizacja VAT z lipca ubiegłego roku związana jest z uproszczeniem stawek podatku VAT dla różnych grup produktów. Zmiana objęła miedzy innymi drewno opałowe / kominkowe, na które wciąż jeszcze obowiązuje obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8%. Nowa matryca likwiduje ten wyjątek i podobnie jak dla innych produktów z drewna, podnosi go do poziomu podstawowego w wysokości 23%.

 

Nowelizacja miała wejść w życie z dniem 1. kwietnia br. jednak Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z trudną sytuacją gospodarcza związaną z epidemią koronawirusa, termin obowiązywania ustawy został przesunięty na 1. lipca 2020r.

 

Minister finansów Tadeusz Kościński przekazał, że ministerstwo chce, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie.

 

W związku z powyższym, do 30. czerwca będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze jej dotyczące. Do tego czasu sprzedaż drewna kominkowego pozostaje objęta stawką VAT równą 8%.

 

Źródło: Drewno.pl