Mayr-Melnhof Karton kupi od International Paper papiernię w Kwidzynie

Mayr-Melnhof Karton kupi od International Paper papiernię w Kwidzynie. Proponowane przejęcie rozszerzy działalność MMK w zakresie produkcji tektury z włókien pierwotnych i stworzy nowe możliwości rozwoju.

 

Grupa Mayr-Melnhof wyraziła zgodę na przejęcie International Paper (Poland) Holding sp. z o.o. od International Paper za kwotę około 670 mln euro i dodatkowo ok. 33 mln euro na spłatę zobowiązań z tytułu użytkowania i leasingu operacyjnego. Nabycie zakładu z Kwidzyna wpisuje się w strategię MM dotyczącą rozwoju wysokiej jakości tektury na bazie włókien pierwotnych z innowacyjnymi, zrównoważonymi i opłacalnymi gatunkami FBB. Proponowana transakcja będzie miała natychmiastowy wpływ na zyski.

 

W swoim zintegrowanym zakładzie celulozowo-papierniczym w Kwidzynie, International Paper posiada celulozownię o rocznej zdolności produkcyjnej około 400 000 ton oraz cztery zintegrowane maszyny papiernicze do produkcji kartonu i papieru: Flagową maszyną jest maszyna do produkcji tektury FBB o rocznej wydajności 260 000 ton. Ponadto zakład International Paper w Kwidzynie wszedł niedawno do segmentu papieru siarczanowego MF kraft poprzez konwersję jednej ze swoich maszyn papierniczych, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na elastyczne produkty opakowaniowe z włókien. Produkcja na tej maszynie wzrosła do 75 000 ton rocznie. Wreszcie w Kwidzynie znajdują się dwie najatrakcyjniejsze w Europie maszyny do produkcji papieru UWF o łącznej wydajności 410 000 ton rocznie. W zakładzie pracuje około 2300 osób. W 2020 roku spółka wygenerowała skorygowaną EBITDA na poziomie ok. 92 mln euro przy sprzedaży na poziomie ok. 510 milionów euro.

 

Zamknięcie transakcji planowane jest na III kwartał 2021 roku.

 

Prezes Grupy Mayr-Melnhof, Peter Oswald, komentuje:
– Nabycie International Paper w Kwidzynie doskonale uzupełnia naszą dotychczasową działalność w zakresie produkcji kartonu. Umożliwia firmie MMK wprowadzanie innowacji w zakresie bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych na rosnącym rynku tektury z włókien pierwotnych i stwarza atrakcyjne nowe perspektywy dzięki integracji produkcji masy celulozowej i papieru w jednym zakładzie w Europie, co daje nam przewagę kosztową. Mamy duże zaufanie, że wysoko wykwalifikowany zespół pracowników w Kwidzynie będzie razem z nami kształtować obiecującą wspólną przyszłość

 


W dniu 3 grudnia 2020 r. International Paper ogłosiła zamiar przekształcenia swojej działalności w zakresie papierów drukarskich w samodzielną spółkę notowaną na giełdzie, aby skoncentrować się na działalności w zakresie opakowań z tektury falistej i włókien chłonnych. Sprzedaż zakładu w Kwidzynie stwarza dla International Paper możliwość uzyskania dodatkowej wartości i znacznych przyrostowych wpływów pieniężnych, ale poza tym nie zmienia planów dotyczących proponowanego podziału.

 

Źródło i fot.: rynekpapierniczy.pl